burevestnik.bg - Мобилна версия


Проф. Гетов: Към края на 2021 г. е възможно да имаме лекарство за COVID-19

Проф. Гетов: Към края на 2021 г. е възможно да имаме лекарство за COVID-19

Към края на 2021 година е възможно да имаме терапевтично средство за лечение на COVID-19. Това заяви представителят на България в EMA проф. Илко Гетов пред Bulgaria On Air.

Той обясни, че вече се разглеждат моноклонални антитела в индивидуално приложение или в комбинация като коктейли и те подлежат на поетапна оценка от февруари. Широко се разработва противовирусен продукт, който да се прилага при пациенти с COVID, посочи проф. Гетов. Наблюдават се и много иновативни и съществуващи вече лекарства, които биха имали потенциал за лечение на симптоми на COVID. „Към края на 2021 може би ще имаме и терапевтично средство извън ремдесивир, прогнозира той.

Това обаче, по думите му в никакъв случай не означава, че не трябва да има масова ваксинация.

За ваксината на АстраЗенека, той коментира, че ако преизчислим риска човек да почине вследствие на зарязване с COVID спрямо този от ваксина, разликата е 5000 пъти. Той отбеляза, че смъртните случаи от усложнения след поставянето на ваксината са 18. „Тези случаи са наблюдавани в по-голяма популация, честотата е около 0,7, което е твърде ниско и спада към т.нар. ултраредки нежелани реакции“, допълни той.

Проф. Гетов коментира и становищата на ЕМА и СЗО по въпроса, като посочи, че и двете организации твърдят, че необходимо допълнително проучване, но съотношението полза към риск остава положително. Становището на ЕМА е регулаторно, а на СЗО – препоръчително, изтъкна той.

Проф. Гетов допълни, че следващата седмица официално ще бъде променена продуктовата характеристика на ваксината. Наблюдението над нея обаче ще продължи. До 7-ми юли ще се изискват допълнителни предклинични данни върху животни за евентуалните механизми за възникване на подобни инциденти. Положението се наблюдава ежечасно, изтъкна той.

Решението за възрастовия праг за поставяне на ваксината е национално, каза още специалистът. „ЕМА препоръча внимателно приложение на ваксината при жени до 60 години, но е задача на националните здравни власти как да интерпретират тази препоръка, посочи той.

Според Гетов, ако след поставянето на първата доза, човек не е имал някакъв проблем, той следва да си постави и втората. Той допълни, че ваксината е безопасна за всички, освен определени рискови групи като пушачи и жени, които приемат контрацептиви.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   FxVt

Още от Новини