burevestnik.bg - Мобилна версия


Проф. Горчев: Страната ни е рекордьор по разходи за лекарства

За последните 25 години държавата не е направила нито една модерна болница, отбеляза специалистът

Проф. Горчев: Страната ни е рекордьор по разходи за лекарства

За последните 25 години държавата не е направила нито една модерна болница, а българският пациент е много информиран и иска модерно, качествено лечение. Това е ниша, която отпуши пазара на частния предприемач, който инвестира в модерни технологични болници. Това коментира пред БНТ медицинският директор на плевенската „Св. Марина“ проф. Григор Горчев.

„Съвременната болница трябва да започне от кота нула, защото в момента са съвсем други изискванията за една нова модерна болница. А де факто се инвестират много пари в стари структури, които не са пригодени за нова медицинска дейност“, посочи проф. Горчев. Той даде за пример Турция, където благодарение на съвместните усилия на бизнеса и държавата се правят големи, мощни структури, модерни болници, които, по думите му, убиват пазара на Централна и Източна Европа. „Т.е. една страна, която не е в Европейския съюз, с нейния маркетинг, с добра медицинска практика, с добри специалисти, които са специализирали в САЩ и след това се връщат в Турция, с модерна апаратура, модерна инфраструктура, правят едно модерно здравеопазване“, посочи специалистът.

Той коментира акцията от преди дни, свързана с лекарствата, и заяви категорично, че един от начините за пресичане на подобни схеми е въвеждането на полуавтоматични и автоматични смесителни системи за лекарства. Според него те трябва да бъдат въведени императивно чрез законодателството, „защото това е съвремието“. „Един мениджър на болница би било добре да възприеме този подход, защото по този начин ще се вдигне имиджът на болницата и ще има качество на лечебния процес“, допълни още проф. Горчев.

Друг проблем според него са ниските цени на лекарствата у нас, които стимулират паралелния износ. „В България има ниски цени на лекарствата, за разлика от западноевропейските и по този начин тези ниски цени предполагат методи на корупционни схеми. Защото ако тези цени бъдат изравнени със средноевропейските цени и бъдат договаряни между големите компании със здравната каса на големи отстъпки, тогава няма да бъде такъв проблемът“, смята хирургът.

Той се спря и на друг проблем, свързан с лекарствата – фактът, че страната ни е рекордьор по разходи за тях. „До 30% от парите за здраве отиват за лекарства, докато в Западна Европа това е между 18% и 20%. Това е проблем, защото от 2006 г. няма движение на остойностяването на клинични пътеки. Чак сега министърът на здравеопазването Ананиев каза, че ще има реабилитация и евентуално преструктуриране и евентуално преостойностяване на клиничните пътеки, което е добре по отношение на медицинската гилдия. Докато точно обратното става с лекарствата – те всяка година покачват своя процент по отношение на годишния обем от бюджета на здравната каса“, отбеляза проф. Григор Горчев.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   4HFr

User Avatar Гост 05.12.2017 14:42:26

Григоре,Григореее,добре че беше баба ти Злата!

User Avatar Компетентен 05.12.2017 11:47:53

Добър хирург и лекар, нямаш си хал хабер от организация на здравеопазването на макро ниво. В частната му болница се работи на високо професионално ниво хиляда лева от клиента плюс КП от НЗОК. Цени народни и делото процъфтява

Още от Новини