burevestnik.bg - Мобилна версия


Проф. Гудев: Броят на заглавията и на сензационните новини няма да спре инфекцията

Трябва да бъде чут гласът на учените, категоричен бе той

Проф. Гудев: Броят на заглавията и на сензационните новини няма да спре инфекцията

Страховете на хората от ваксините срещу коронавирусната инфекция са абсолютно необосновани биологически страхове от какви ли не усложнения.Това каза пред БНР проф. Асен Гудев, председател на Дружеството на кардиолозите в България, началник на Клиниката по кардиология в УМБАЛ „Царица Йоанна - ИСУЛ” и член-кореспондент на Българската академия на науките.

Той подчерта, че медицината в 21 век е наука, и в нея решенията се вземат на база на оценка на съотношението между полза и риск. Публикуваните данни от големи клинични проучвания от фаза 3 на двете РНК ваксини доказват техния много надежден профил, категоричен бе проф. Гудев.

„Рано или късно ще имаме достатъчни количества от ваксините и ще бъде нелепо високорискови контингенти да не бъдат ваксинирани в достатъчно голям обем“, допълни специалистът.

Тревожното според него е, че броят на заразените в целия свят продължава да бъде голям, броят на смъртните случаи се задържа висок, а обществата остават затворени и децата продължавата да не ходят на училище.

Ваксините са първата крачка в преодоляването на пандемията, но без да намерим ефективно лечение на това заболяване, COVID-19 ще продължава да бъде проблем, подчерта ученият.

Той се спря и на темата за разразилите спорове около препоръките за употреба на някои лекарства, като обясни, че за да влезе един медикамент в клиничната практика, той трябва да покрива много високи критерии и да бъде разрешен от регулаторните органи като EMA и FDA, да има положителна оценка на институции като NIH и СЗО.

„Когато регулаторите разглеждат информацията за едно лекарство, те вземат предвид резултатите от големите проучвания, които са минали през ситото на рецензентите в големите научни списания. Малки проучвания с неадекватен дизайн не могат да дадат надежден отговор на въпросите за ефективността и безопасността на едно лекарство“, каза проф. Гудев.

„Трябва да се прекърши ходът на пандемията. За това ни трябват медикаменти, комбинация от медикаменти, които да имат доста голям ефект - над 30-40% намаляване на смъртността“, допълни той и посочи лекарства като хидроксихлорохин, комбинацията лопинавир и ретинавир срещу СПИН и други лекарства, които не са оправдали очакванията на лекарите за ефект при COVID-19, след като са били проведени проучвания с тях.

Той изрази съжаление, че някои институции са останали „доста неми“, а в същото време в публичното пространство са говорили хора, които не са се позовавали на ясни източници за информацията, която изнасят. То даде за пример позицията на учените от БАН за необходимостта от ваксини, която те огласиха при навлизането на ваксините, и апелира и други да ги последват.

„Броят на заглавията и на сензационните новини няма да спре инфекцията“, подчерта кардиологът и добави, че ако има нещо важно в момента, то това е да бъде чут гласът на учените. 

„Въпрос на липса на критичност към източниците е говоренето по този начин“, каза проф. Гудев и призова институции като дружеството на инфекционистите и Експертният съвет по инфекциозни болести към МЗ да излязат с позиция по важните въпроси на ваксинопрофилактиката и лечението на COVID-19, за да не вземе връх лъженауката.

Пациентите със сърдечносъдови заболявания и с диабет са едни от най-застрашените и те трябва да се ваксинират, ние от БАН посочихме това, припомни проф. Гудев.

Ваксинацията няма да ни освободи от мерките, категоричен бе той.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Vrhp

Още от Новини