burevestnik.bg - Мобилна версия


Проф. Давидов: Ракът на простатата, открит навреме, може да бъде успешно излекуван

Проф. Давидов: Ракът на простатата, открит навреме, може да бъде успешно излекуван

Около 1 от 7 мъже на възраст над 50 г. развива простатен рак. Ранното откриване на карцинома на простатата става чрез туморният маркер PSA. Обикновен кръвен тест, който с добра достоверност насочва вниманието ни към потенциално заболяване. Той се поема от НЗОК и е част от профилактичния пакет на всеки здравноосигурен. Редовният скрининг, чрез преглед от уролог, ехография и PSA (простатно-специфичен антиген) тест са важни за ранното откриване на рака на простата.

Това каза проф. Калоян Давидов, ръководител на Простата център „Софиямед" и началник на Клиниката по урология в УМБАЛ „Софиямед“, в подкаста на БНР „В центъра на системата“.

По думите му ракът на простатата открит навреме, може да бъде успешно излекуван. „Виждам, че хората идват все по-навреме, явно общопрактикуващите лекари и специалистите и от малките населени места все по-грамотно откриват проблема и ги насочват за резонанс със контраст, човекът идва с готов комплект от документи при нас. В последните 10 години броят на излекуваните от рак на простата мъже расте, тези хора се връщат на работа и се радват на живота“, каза проф. Давидов.

В Простата център в Софиямед се извършва освен профилактика и диагностика, но и лечение при доброкачествена хиперплазия на простатата (увеличение на простатата) и злокачествено заболяване на простатата (рак на простатата). То се осъществява чрез съвременни лазерни системи, ендоскопска и лапароскопска апаратура за миниинвазивни  интервенции и 4-то поколение система за робот-асистирана хирургия “Da Vinci Xi”.

"В момента настигаме Централна и Западна Европа и е малко нескромно да наричаме това иновативна медицина. Всъщност ние се опитваме да достигнем до стандартите, с които се работи от години в света. Смятам за правилно и у нас да има Центрове, в които да се прилага само по един от методите за лечение - лапароскопски, енодоскопски, или чрез робот, или чрез лазерна хирургия, или с отворена хирургия. А всеки хирург е правилно да извършва няколко конкретни вида хирургия за точно определен орган, в които е най-добър, за да може да поддържа висока квалификация. Такава е световната практика“, каза още проф. Давидов.

Той уточни, че в Простата център на „Софиямед“ се правят от 4 до 6 роботизирани операции за рак на простатата седмично, и не по-малко от 5 до 7, а понякога и повече лазерни нуклеации на простата. „Броят на пациентите, които се обръщат към нас със заболявания на простатната жлеза расте. Броят на операциите за рак на простата постепенно и бавно нараства, като правим около 250 до 300 робот асистирани операции годишно, като около 70 на сто от тях са при рак на простата. Немалък е и броят на хората с бъбречни тумори, които се обръщат към нас, защото тук ги насочват и колегите, и хората предпочитат да дойдат в Центъра. Ние прилагаме технологии за добавена реалност по време на урологични операции благодарение на изкуствен интелект. Нововъведението, разработено от екипа на Клиниката по урология в болницата съчетава изображенията получени при извършен ядрено-магнитен резонанс (MRI) или компютърна томография (CT) със специализиран софтуер, чрез който се генерират подробни 3D модели на бъбреци или простата. Тези модели подобряват прецизността на хирургията и съответно резултатите за пациентите, а в същото време променят стандартите за грижа в урологията. Приложимо е при роботизирани операции за премахване на злокачествени образувания на бъбрека (робот-асистирана парциална нефректомия (AR-RAPN), както и при радикално отстраняване на простатата при рак на простатата (радикална простатектомия (AR-RARP). Методът има множество предимства като основният е, че може да се прилага при сложни и комплексни тумори, при които засегнатият орган би се отстранил, а ние имаме възможността да го запазим. Така се подобряват и цялостните резултати при оперативното лечение на тези болни, тъй като идентифицирането на тумора е в пъти по-прецизно, както и отстраняването му“, разказа проф. Калоян Давидов.

Целия епизод на подкаста може да чуете тук.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   AYBy

User Avatar Стефан Колев 41 03.12.2024 13:20:19

Поредната реклама…. Добавената реалност е маркетингов трик но тя няма реално предимство - лъжа и измама за набиране на повече пациенти - разбирай пари….

User Avatar Largo 03.12.2024 12:47:22

Ами ако нямам пари за операция и си мръ в къщи нали, това не го казвате защото хората нямат 5000 лв. Да си платят

User Avatar Гост 03.12.2024 11:26:20

Г-н Професоре, колко пъти годишно изследване на PSA гарантира ранното откриване на рака на простатата?

Още от Новини