Системата за обезщетяване на хора в случай на лекарска грешка е направена така, че тя не стимулира здравната система да се освобождава от медицински специалисти, които допускат подобни грешки. Това заяви в ефира на БНР проф. Даниел Вълчев, юрист и университетски преподавател, който представи излизащия днес нов брой на „Юридически барометър“, посветен на темата за лекарските грешки. Това е деветнадесетото издание на правната инициатива, чиято основна цел е да предоставя професионални правни анализи по важни за общественото ни развитие теми.
Изследването, което се представя днес е дело на екип водещи юристи от областта на медицинското право и е проведено в периода от януари до юни т.г.
Проф. Вълчев веднага направи уточнението, че не е правилно да се фокусира единствено върху понятието „Лекарска грешка“, защото всеки друг медицински специалист също би могъл да допусне някаква професионална грешка, а същото се отнася и до всичко, което се случва в едно лечебно заведение.
„Тези дела са дълги, трудни, понякога хората не знаят към кого да насочат своята претенция – дали към съответното медицинско лице, дали към самото лечебно заведение или към застраховател. Вторият голям проблем е, че обикновено това са дела, при които доказването на определени факти е много трудно – многобройни експертизи, не винаги е лесно да се прецени дали едно лекарство е щяло да въздейства по определен начин или не. Третият много голям въпрос е, че в съдилищата има доста разнообразна практика по отношение както на квалификацията на тези деяния, така и по отношение на размера на присъжданите възнаграждения. Основният въпрос, извън конкретната човешка грешка, е дали системата е така направена, че тя да осветлява подобни случаи и да има натиск да се освобождава от подобни хора. Нашият извод е, че системата не е направена по този начин. Делата са трудни и самите лечебни заведения нямат интерес да разкриват подобни случаи“.
Юристът подчерта, че има много случаи, в които лечебното заведение е осъдено да плати парично обезщетени по такъв казус. Той спря вниманието си и на един фрапиращ случай, при който съдът е присъдил обезщетение в размер на издръжката на една болница за половин година.
„Болницата как ще има интерес да го признае… тя е на път да фалира“.
По неговите думи му в много държави системата е организирано обратното: „Съответен държавен фонд поема веднага към гражданина обезщетението, без дълги съдебни процедури, а по чисто административен ред се констатира, че има такова деяние. А фондът търси отговорност от самото лечебно заведение“.
Въпросът е комплексен, става въпрос за конкретни човешки трагедии, но е е редно да си зададем и още един въпрос - дали болниците имат интерес да осветляват проблеми и дали има натиск да се освобождават от подобни хора. Що се отнася до създаването на такъв фонд, е очевидно, че става въпрос не само за нова структура, но и за нов манталитет, стана ясно още от коментара на проф. Вълчев.
Той бе категоричен, че самото поставяне на темата във фокуса на общественото внимание вече е крачка напред, а друг положителен факт е наличието на немалко добри юристи у нас, които работят в сферата на медицинското право или чест от професионалните им интереси са насочени към отделни аспекти на тези проблеми.
Коментари по темата
Колеги, нека не позволяваме на подобни да се бъркат в здравеопазването! Този разруши българското училище! Сега тръгна да "оправя" и здравеопазването!
Dezata vi napuskat Balgaria,a tozi e jiv i profesor ???!!!Boje opazi! Kato kak si go obiasniavate,skapi balgarski Vagini ?
Кога стана професор този екскремент?
Тоя скапаняк откъде изпълзя . Мръсно ченгесарско псе.
Ало др. седянков? Как е, развалихте ли седянката?
Някои публични личности са грешка на природата.
Този май е слънчасъл . Каква лекарска грешка ? В много ЛЗ лекарите се водят на хартия , как да направят грешка , като ги няма . Другаде са пенсионери над 80 г , трети се борят с НЗОК и недоимък на всички нива .............. Тук грешката е в цялото здравеопазване , то прави грешни всички ходове и действия още преди да са извършени .
Какъв НЕДОИМЪК бре ? Кадърните колеги закупиха апартаменти, къщи, джипове.... вместо да хейтиш тук почвай да работиш съвестно и ще успееш !!№
да....
Ти какво плащаш на кадърните лекари бе, ватник за да си купували видиш ли джипове, апартменти и къши ? Смрадлив комунистически трол.
По - кротко и си вземай хапчетата!
Кадърните или Наглите.
Глупак
Може ли някой да поочи къде и как е формирано юридически понятието "лекарска грешка"?
Страхотен въпрос!!! Всичко в България се брои за лекарска грешка. Никой не желае да анализира нищо. Преди време излезе една много хубава статия-"краят на експертизата". Никой не желае намиране на проблема или пък решаването му. Ние се стараем да намерим виновен. И винаги успяваме да посочим такъв в очите на обществото но почти никога в съда.