Ваксините са начинът и надеждата да се спре вирусът и неговите мутации, които иначе ще са безкрайни във времето. Това заяви пред БНТ заместник-директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова. По думите й всички прилагани у нас ваксини доказано предпазват от британския вариант на COVID, който е доминиращ в България. Във връзка с изключително редките усложнения следствие на ваксините тя отбеляза, че ползите многократно надвишават рисковете.
От думите й стана ясно, че все още не е доказано, че ваксинираният човек не е разпространител на вируса. Проф. Христова обаче посочи, че чрез ваксината се спира мутирането на вируса и изтъкна, че имунизираният човек не се разболява тежко и съответно би отделил вируса в минимално количество. От друга стана, болният човек отделя вируса много повече, обясни тя.
Проф. Христова допълни, че няма описани случаи на възникване на нови мутации на COVID следствие на прилаганите ваксини. „Тези промени са при болни лица, при които вирусът се е размножил и антителата го атакуват“, поясни специалистът.
Тя даде подробности и за засечения български вариант на вируса, който засега е открит при двама пациенти. Това е мутация върху британския вариант, тоест като цяло това е британският вариант с една допълнителна мутация, разясни проф. Христова. „Това предполага проследяване с цел да се види тази мутация сама ли ще остане или дали ще се появят други, което е логично предвид натиска на антителата към тези участъци на спайк-протеина. От друга страна е важно да се види самото разпространение на този вариант“, каза още тя.
Според нея допълнителни дози от ваксините срещу COVID ще се налагат заради промяната в самия вирус и новите мутации. Поне година трябва да мине, за да може да се прецени колко време ще трае имунитетът след ваксиниране, каза още тя. Проф. Христова допълни, че той е индивидуален и не при всеки е максимално продължителен.
Има много пробиви с лекарствата срещу COVID-19, каза още тя, като посочи, че те може да се очакват скоро. Има лекарства, които се базират на моноклонални антитела, които вече се продават в група. Изпитват се и антивирусни лекарства, чието приложение се обсъжда за профилактика при сериозна експозиция на вируса, поясни проф. Христова.
На въпрос дали вече е време за прилагане само на здравни мерки, тя изрази мнение, че двата типа подход са като „скачени съдове“. В момента, в който има покачване на заболеваемостта, са нужни мерки за ограничаване на това покачване, смята проф. Христова. В момента обаче, конкретно в България, платото на заболеваемостта е преминато и случаите са с тенденция да намаляват, стана ясно от думите й.
Според нея е задължително да има щаб с доказали се специалисти.
Коментари по темата
"Колкото повече (ваксинирани по време на епидемия), толкова повече (мутации)" Мечо Пух
Чорбанов, я млъкни!
от думите й? Какво?