burevestnik.bg - Мобилна версия


Проф. Каменов: Трите центъра за лечение на диабет у нас са крайно недостатъчни

Проф. Каменов: Трите центъра за лечение на диабет у нас са крайно недостатъчни

„В България има 520 000 души във възрастта от 20 до 79 години със захарен диабет, въпреки намаляващото население. 1/4 от тях не знаят, че имат захарен диабет, което е силно притеснително". Това каза в подкаста на БНР „В центъра на системата“ проф. Здравко Каменов, началник на Клиниката по ендокринология и болести на обмяната в Александровска болница. В лечебното заведение се намира и единственият за страна ни Център за превенция на захарния диабет и неговите усложнения, който е и единственият сертифициран у нас от Европейската асоциация за изследване на затлъстяването.

"2 милиарда души на земята имат затлъстяване и наднормено тегло, като 700 милиона са със затлъстяване. Преди няколко години броят на хората със затлъстяване стана повече от хората с недохранване. Захарният диабет е едно от 4-те най-разпространени социално-значими незаразни заболявания. Така че, в световен мащаб на диабета се обръща все повече внимание, защото това е една нова пандемия. 537 милиона души по света са със захарен диабет във възрастта 20 - 79 години. Като се очаква броят им да расте - тоест, ако сега един от 10 човека е със захарен диабет, то се очаква през 2048 година един от 8 души да има диабет. Компенсаторното хранене при стрес, изолацията и непроследяването на кръвната захар през пандемията влошиха състоянието на болните“, каза проф. Каменов.

Той допълни, че има 4 подгрупи диабет – тип 1, който е инсулино зависим, тип 2 с инсулинова резистентност, гестационен диабет и тип 4 - диабет, предизвикан от увреждане на панкреаса, органът, който синтезира инсулина, който е отключва след хирургични интервеници, остри или хронични панкреатити или при прием на някои медикаменти.

Проф. Каменов изтъкна, че последните две декади бележат ръст в откриването и достъпа и на българските пациенти до трите най-нови групи медикаменти за диабет. За някои от тях в големи клинични изпитвания беше доказан кардиопротективен и нервнопротективен ефект, тоест те не само намаляват кръвната захар, но предпазват и от усложненията на захарния диабет. Вече се знае, че не е достатъчно само да се контролира кръвната захар, но и кръвното налягане, дислепидемията и телесното тегло, които имат не по-малко значение за преживеямостта на хората с диабет, поясни проф. Каменов.

"Достъпът на пациентите над 18 години до модерните помпи и сензори за по-добър гликемичен контрол у нас е ограничен. Това е особено важно за бременните пациентки, у нас това нещо сега започва и малко сме закъснели от европейските стандарти. Крайно недостатъчни са и тези три центъра, в които на пациентите над 18 години може да се отпускат сензорите и помпите. С това ограничение от три центъра за България ние не отговаряме на европейската линия. Имаме и нужда от повече от такива екипи в болниците", каза още проф. Каменов.

Той обърна внимание на това, че е много важно да се обърне внимание на храненето при диабетиците - последните декади се върнахме към забравените постулати на Хипократ преди 2500 г., че всички болести идват от червата. Затова и днес се обръща голямо внимание на чревния микробиот. Препоръчителна за хората с диабет е средиземномроската диета, 15 грама фибри на всеки хиляда килокалории, плодове и зеленчуци, лактобацили, пробиотици и пребиотици.

 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   crbp

User Avatar Христо Ботев 09.08.2022 15:19:09

Ами като пазите кокала само за себе си ще е така.

Още от Новини