burevestnik.bg - Мобилна версия


Проф. Кантарджиев: Ако имаме по 1500 болни на седмица - това трябва да ни държи нащрек

Проф. Кантарджиев: Ако имаме по 1500 болни на седмица - това трябва да ни държи нащрек

През септември разпространението на вируса в България спадна до едно от най-ниските нива в Европейския съюз и това доведе до неглижиране на мерките. Това заяви пред Нова телевизия директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев. Според специалиста сухото и слънчево време, на което се радваме засега, е допринесло за това хората да прекарват повече време навън, на разстояние, и да не се заразяват. Със застудяването обаче ситуацията се очаква да се промени.

„Маските доказаха, че са ефективни. Няма една научна статия против тях", подчерта той и добави, че мерките при пазаруване в магазините се спазват най-добре в София.

„В края на седмицата минах в Троянския манастир. Само аз бях с маска", отбеляза проф. Кантарджиев.

По думите му вече се забелязва ръст в броя на заразените.

„Ако от началото на септември спадахме рязко, вече тръгнахме нагоре. Ноември започва циркулацията на грипните вируси. Миналата година грипът се забави. Ако времето е като днес, очаквам ноември да имаме увеличаване на случаите на коронавирус и паралелно увеличаване на другите вирусни инфекции", прогнозира той и уточни, че миналата седмица един човек е заразявал по-малко от един, а тази седмица 10 души заразяват 11.

Проф. Кантарджиев съобщи, че през тази седмица всяка РЗИ ще получи анализ как се развива пандемията по области и указания при какви прагове на заразяване какви стъпки да се предприемат. Съответно областните щабове ще решават какво да се прави по места, а не да има общо затваряне.

"Ако има над 25 болни на 100 000 население за 14 дни, това трябва да ни държи нащрек – т.е. по 1500 болни на седмица", обясни проф. Кантарджиев.

Той припомни кои са най-големите рискове, които благоприятстват заразата – пребиваване в затворено помещение, разговори на висок глас или пеене. Заради добрите мерки в момента смъртността от коронавирус като абсолютно число е по-малка от тази от грипа, но ако нямаше маски, дистанция и дезинфекция, това нямаше да е така, смята специалистът.

„Не очаквам да има затворени училища, ако хората престанат нагло да демонстрират неносенето на маски", заяви проф. Кантарджиев и обясни, че ако се спазва дистанция и не се вика в класните стаи, то възможността да има зараза е по-малка. В ресторантите обаче тя е значително по-голяма, добави той.

„Защото ето, до момента нямахме много случаи на заразени, защото беше много висока температурата и беше сух въздухът. И тези, които бяха навън, не се изпозаразиха. Заразяваха се баловете на затворено, пеенето на ухо по хладни механи. Те се заразяваха. Работещите в близък контакт в едно помещение също се заразяваха. Със застудяване на времето ще започнат много да се заразяват хората", подчерта специалистът и припомни, че трябва да има маски задължително на закрито.

„При нашия климат аз не съм за маски на открито“, каза още той.

Засягайки темата за предстоящото възобновяване на брифингите на Националния оперативен щаб, проф. Кантарджиев посочи: „Ние винаги сме работили активно – това, че беше в тишина, смятам, беше в полза на обществото".

"Ако вирусът не бъде ликвидиран до началото на есента на 2021 г., ще остане до към края на 2022 г.", каза в заключение той.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   P*%B

User Avatar Точен 30.09.2020 11:40:39

Коментара е абболютно точен и навременен.Нека хората слагат маските над носа в метрото, рейса, магазините в други обществени места. Нека мият много често ръцете си, а ако нямат тази възможност, нека ги обтриват с мокри кърпички.

Още от Новини