„При много висок процент от засегнатите от неизвестен хепатит деца е доказан аденовирус – 41 F. Въпросът е този аденовирус ли се е променил, за да прави такива неща, или липсата на аденовируси през последните две години поради мерките и коронавируса е довела до този понижен имунитет“. Това каза пред БНР проф. Тодор Кантарджиев, съветник по здравните въпроси в Столична община.
„В отговор на въпроса защо се засягат деца, а не възрастни, трябва да се каже, че поради силния имунитет те реагират така остро на вируса и се разболяват. Една много здрава имунна система реагира много по-остро. Такъв е примерът с децата, които преди ваксината за хепатит B се разболяваха и прекарваха инфекцията много тежко“, обясни той.
228 са случаите на неизвестен хепатит по света, всъщност неизвестното плаши обществото, майките и родителите, каза специалистът.
„Говорим за 500 милиона ЕС и като сложим още най-малко 500 милиона – населението на Северна и Южна Америка – случаите са много малко. Броят на случаите, които съобщава Великобритания за Англия, Уелс, Северна Ирландия и Шотландия, е от януари, т.е. касае период от няколко месеца, На 6 май е излязъл доклад на Агенцията за здравна сигурност на Великобритания, в който се казва, че в последните 20 дни тези случаи намаляват, но това не се каза на обществото“, коментира той.
Има много хепатотропни вируси, които понякога могат да засегнат черния дроб, поясни Тодор Кантарджиев. „Здравното министерство написа през миналата седмица едно писмо, в което се казваше кои деца трябва да бъдат поставени под наблюдение. Трябва да се добави и това, че тежките случаи на заболяване трябва да се проследяват.
Да се знае кои са важните симптоми – пожълтяване, светли изпражнения и тъмна урина и да се търси квалифицирана медицинска помощ – инфекциозна болница или гастроентерологично отделение. Ако чернодробните проби - ALAT и ASAT, са над 500 единици, да се изпратят проби за изследване в лабораторията на НЦЗПБ. Първо трябва да се изключат шестте познати хепатита и да се изследват други вируси, които могат да дадат такава симптоматика – цитомегаловирус и други.
И по повод случая с детето от Бургас, това са не хепатитни, а хепатотропни вируси, които могат да засегнат черния дроб, но много рядко го засягат тежко. Черният дроб при децата много лесно се възстановява. След седмия ден от контакта, ако няма признаци на инфекция, няма опасност за контактните деца“, обясни проф. Кантарджиев.
Той препоръча хората да говорят с лекарите си и да си поставят комбинирана ваксина срещу хепатит A и B, за да подсилят имунната си защита.
Също така той обърна внимание на необходимостта от използване на различен вид влажни дезинфекциращи кърпички през зимата и през лятото – през зимните месеци те трябва да бъдат на спиртна основа, а през лятото – на хлорхексидинова.
Закъснялата пролет и липсата на слънце и разходки на чист въздух са причина за избуяването на респираторни инфекции, както и за повторната им поява, каза още проф. Кантарджиев.
По отношение на летните вируси той препоръча добра хигиена, пиене на проверена вода, консумиране на термично обработена храна, добре измити зеленчуци и плодове, използване на хлорхексидинови кърпички по плажовете и след тоалетна, използване на репелент срещу ухапване от комари.
Коментари по темата
Браво Професоре! КРАТКО И ЯСНО!!!