burevestnik.bg - Мобилна версия


Проф. Кантарджиев: Грипът ще дойде през ноември, а епидемичното му разпространение - през декември

Парализата на детето от Кърджали няма нищо общо с пропусната ваксина срещу полиомиелит

Проф. Кантарджиев: Грипът ще дойде през ноември, а епидемичното му разпространение - през декември

COVID има, но броят на случаите се стабилизира. Това каза пред NOVA NEWS микробиологът и здравен съветник на Столична община проф. Тодор Кантарджиев.

„Преди два месеца случаите бяха започнали да се увеличават доста неприятно и вече говорехме за нова вълна, но това не се случи. Има много болни в момента, както от COVID, така и от другите респираторни заболявания – бокавируси и метапневмовируси, които обикновено не се диагностицират лабораторно, защото инфекцията се прекарва леко“, уточни той.

Проф. Кантарджиев отново заяви, че когато сме сред много хора, трябва да имаме маска под ръка и често да проветряваме.

По отношение на грипа той беше категоричен, че началото му се очаква през ноември, а разпространението ще бъде епидемично през декември. „Най-важното за грипа е да се разговаря с личния лекар да изпише антивирусно лекарство с дълъг срок на годност. Да си имаш вкъщи и когато внезапно те заболи всичко, вдигнеш температура и не можеш да станеш от дивана, се обаждаш на лекаря и той казва: „Да, това е грип, взимаш от това лекарство едно хапче“. Хапчето може да се счупи наполовина и става и за деца. Това лекарство пази цялото семейство, защото не се налага да се взима повече от два пъти“, каза проф. Кантарджиев.

Бившият директор на НЦЗПБ заяви, че трябва да се ваксинираме против грип като особено това е препоръчително за възрастните и хронично болните хора.

Проф. Кантарджиев коментира и случая на 10-годишното дете, което беше диагностицирано с остра вяла парализа след пропусната ваксина срещу полиомиелит.

„Пропуснато е да се съобщи, че става дума за парализа на лицевия нерв. Ние имаме най-добрата система за контрол на вялата парализа в Европа. Това е по мнение на СЗО и на Европейския център за контрол на заболяванията. Хората, които работят там, проследяват абсолютно всички случаи на деца, получили някаква парализа по някакъв повод. Парализата на лицевия нерв е много малко вероятно да е детски паралич. Обикновено полиомиелитът води до блокиране и парализа на големи мускулни групи около таза. Конкретният случай няма нищо общо с детски паралич“, каза той.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   qBUK

Още от Новини