burevestnik.bg - Мобилна версия


Проф. Кантарджиев: Не е необходима инжекция срещу тетанус след ухапване от кърлеж

В края на пролетта се увеличават случаите на хепатит, добрата хигиена на ръцете е много важна, припомни той

Проф. Кантарджиев: Не е необходима инжекция срещу тетанус след ухапване от кърлеж

Случаите на ухапани от кърлежи действително се увеличават. Това съобщи пред БНР проф. Тодор Кантарджиев, съветник по здравните въпроси в Столична община.

По думите му най-важното е да не се ходи в тревните площи, децата да не се пускат да играят в тревата, а ако са играли там, след това веднага да бъдат проверени.

Специалистът подчерта, че е абсолютно наложително кърлежът да бъде свален веднага и да бъде направена антибиотична профилактика без забавяне – еднократно да се вземе доза антибиотик, за да се намали 10 пъти възможността да се развие инфекцията.

След като се махне кърлежът, не трябва да се ползва йод, предупреди проф. Кантарджиев.

„Това е така, защото няколко дни след ухапване трябва да се наблюдава мястото – да не настъпи зачервяване, подуване или друга реакция“, подчерта той.

Проф. Кантарджиев бе категоричен още, че не е необходимо да се поставя и инжекция за тетанус, каквато се препоръчва в някои болнични заведения.

Няма увеличаване на случаите на лаймска болест, нито на марсилска треска, успокои той.

Проф. Кантарджиев засегна и темата за вирусните инфекции и очакванията за летния сезон. „Зимните вируси ни съсипаха тази година с повтарянията. Продължават тези инфекции и ще продължат, докато не се подобри времето. Със затоплянето на времето ще започнат и стомашно-чревни инфекции“, разкри той.

В същото време специалистът предупреди, че краят на пролетта е времето, в което се увеличават случаите на хепатит. Добрата хигиена на ръцете е много важна, припомни специалистът в тази връзка.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   n8NR

Още от Новини