„Не трябва да се държим така, все едно че COVID го няма. А ние се държим точно така от една година“. Това заяви пред bTV проф. Тодор Кантарджиев, съветник по здравните въпроси в Столична община.
Той бе категоричен, чe когато няма контрол над заболяванията, нещата могат изведнъж да бъдат изпуснати.
„Като няма тестване, не се знае колко са COVID болните. Като няма тествания с генетични методи, не може да се извършва правилно секвенирането в НЦЗПБ“, допълни той.
По думите му, инфекцията с новия индийски вариант на коронавируса Арктурус минава леко, в рамките на няколко дни, но засяга очите на децата и се получава с конюнктивит и сълзене.
„У нас нещата доста по-бавно се развиват, имаме един случай, като се съберат повече данни от секвениране, нещата ще станат по-ясни“, каза той.
Проф. Кантарджиев обърна внимание на факта, че новият вариант на коронавируса Арктурус е с 1,2 по-голяма заразност, а в САЩ миналата седмица 7% са били с Арктурус и над 70% – с XBB.1.5.
„Изпуснахме златния шанс при ваксините, когато в началото вирусът беше еднороден и те действаха, пропуснахме този момент и затова се оказахме шампиони по смъртност“. Така специалистът коментира непостигнатите цели на масовата ваксинация срещу COVID у нас.
Проф. Кантарджиев се спря и на проблема с летните вирусни и бактериални инфекции, като коментира кърлежите и комарите и посочи, че всичко, което се прави на държавно ниво за неутрализирането им, трябва да се направи навсякъде.
Той сподели, че ако има нещо, което го плаши, това е Западнонилската треска.
„Миналата година имаше много случаи в Северна Гърция, там, където ходят българите, в Сърбия, в Румъния, имаше и починали. Един процент от боледуващите правят тежко възпаление на мозъка. И когато има 30-40 починали в съседни държави, трябва да се замислят хората в нашата страна и да се вземат мерки срещу комарите. И това са си нашите, местните комари. Тези, които преди 10 години си ги внесохме – тропическите или тигровите комари, пренасят някои екзотични за Европа трески като чикунгуня, денга, вече ги има във всички големи градове, които са с надморска височина под 200 метра. В градове, които са над тази височина, няма такива комари“, обясни той.
Коментари по темата
Защо не си гледа само новата жена с кучето си, ами пак плаши хората?! Сигурно пада и некой лев, като при Урсула с ваксините!
Кацаров е виновен да имаме бай Шиле.... Иначе, като директор на НЦЗПБ си вършеше работата...
Ковида може да изчезне, но отърване от Бай Шиле няма !
Боклук Долен!