burevestnik.bg - Мобилна версия


Проф. Кантарджиев: Новият COVID подвариант причинява възпаление на очите

Проф. Кантарджиев: Новият COVID подвариант причинява възпаление на очите

Индийският подвариант на коронавируса вече е у нас. Казва се Арктурус и е характерен с това, че причинява конюнктивит, особено при децата. Това каза пред Nova News проф. Тодор Кантарджиев.

По думите му този подвариант е открит при 1/3 от пробите, секвенирани от област Смолян у нас. „Минава много леко, за няколко дена. Може да се разболее цялото семейство. Характерно е обаче с възпаление на очите. Слава богу – два дена, три дена, на четвъртия минава“, коментира проф. Кантарджиев и направи сравнение с очните възпаления при аденовирусите, които по думите му протичат далеч по-тежко.

Специалистът се спря и на ваксините срещу вируса. „В началото вирусът беше еднороден, смъртоносен, опасен. Тогава ваксините действаха така добре, че предпазваха от заразяване. Сега могат да не те пазят от заразяване, но правят да изкараш по-леко“, коментира той и посочи, че според експерти е добре хора над 65-годишна възраст и такива с хронични заболявания да си направят поредния бустер за подсилване на имунитета.

„В момента активните, младите, здравите хора не боледуват тежко, няма опасност от натоварване на здравната система, нито за здравето на хората. Но хора, които са с имунни дефицити и възрастни хора е хубаво да помислят“, посъветва той и допълни, че според него е добре бустер да се постави за есента.

Проф. Кантарджиев се спря и на други зарази, като отбеляза, че например в сравнение с предишни години тази година има три пъти повече случаи на варицела. „Защото три години поради мерките за ограничаване на COVID много малко деца се разболяваха“, обясни той. Специалистът посочи, че варицелата не е опасна при малките деца и при тях много рядко има усложнения, но ако родителите не са боледували, при възрастните заболяването минава много по-тежко и усложненията са много по-чести. „Но при възрастните си има лекарство – антивирусно, което, започне ли да се взима с първите прояви, много бързо овладява нещата“, коментира той.

По отношение на скарлатината пък проф. Кантарджиев отбеляза, че през последните три седмици има рязко намаляване на броя случаи. „Случаите намаляват, защото подсетихме лекарите, че скарлатината трябва да се лекува с пеницилинови антибиотици. Лошото е, че са най-евтини и колегите ги бяха позабравили“, каза проф. Кантарджиев. 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   G3#h

Още от Новини