burevestnik.bg - Мобилна версия


Проф. Кантарджиев: Опасността от Омикрон е, че много хора боледуват едновременно

Проф. Кантарджиев: Опасността от Омикрон е, че много хора боледуват едновременно

„Инкубационният период на „Омикрон“ е по-кратък – около 3-4 дни. В момента се разболяват хората, които са празнували неправилно Нова година“. Това каза ваксинационният съветник на Столична община проф. Тодор Кантарджиев пред bTV.

По думите му това обяснява бързото разпространение и покачването на заболеваемостта у нас през последните дни. „Второто нещо, което е много оптимистично и важно, е, че по клинични данни на Центъра за контрол на заболяванията в Атланта Омикрон протича по-леко, а експерименталните данни показват, че по-малко засяга белия дроб. Лошото е, че работодателите и държавата трябва да вземат мерки, защото в следващите седмици ще има много заразени хора и ще им липсват служители“, каза още проф. Кантарджиев.

„Новият вариант предполага стъпки за намаляване на карантината за ваксинираните. Тези, които са ваксинирани, могат по-кратък период да са в изолация, защото ваксинираният, дори и да се разболее, той много кратък период отделя вируса и е опасен за другите”, каза проф. Кантарджиев.

Той подчерта, че е възможно в следващите дни да се обсъди от специалистите в здравното министерство този въпрос. „Мисля, че тези дни може би очакваме една нова заповед на министъра за карантината“, каза Кантарджиев.

Той беше категоричен, че новият подход към ваксинираните и промененото отношение на масмедиите към ваксините са довели до увеличаване на броя на хората, желаещи да се ваксинират.

Проф. Кантарджиев заяви още, че който е изкарал Омикрон, има защита от другите варианти, но който е изкарал делта или алфа, не е защитен от Омикрон, затова препоръча и на преболедувалите да си сложат бустерна доза.

По отношение на грипа той подчерта, че ако дойде, това ще се случи този месец. „Ако имаме грип в България ще е през януари и е много рядка възможността да се случи някой да се зарази едновременно с грип и коронавирус. Това най-често са хора с увреден имунитет като много възрастните хора и недоносените бебенца“, каза проф. Тодор Кантарджиев.

По думите му обаче опасността идва след преболедуван коронавирус, тъй като два месеца имунитетът е слаб и може човек да се зарази с грип, а след грип е много по-лесно да се хване коронавирус. Той препоръча да се постави бустерна доза ваксина за коронавирус, а уязвимите на грип групи да си поставят противогрипна ваксина.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Q96u

Още от Новини