burevestnik.bg - Мобилна версия


Проф. Кантарджиев: Пандемията от COVID показа какъв би бил животът ни, ако нямаше ваксини

Проф. Кантарджиев: Пандемията от COVID показа какъв би бил животът ни, ако нямаше ваксини

Пандемията от коронавирус нагледно показа на света какъв би бил животът ни, ако нямаше ваксини. Това щеше да е постоянно - от раждането на европееца до дълбоката му старост  - маски, дезинфекция, отстояния. Това заяви директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев по време на онлайн лекция на тема „Ваксини, имунизации - от основните принципи към новите разработки“.

По думите му тази ситуация няма да продължи, ако имаме достатъчно ефективна ваксина и най-вече, ако обществото реагира правилно на ваксинцията и другите противоепидемични мерки. „Да се направи масова имунизация е изпитание за системата, но в момента, в който се включат общопрактикуващите лекари и се доусъвършенства организацията в болниците и в РЗИ, мисля, че ще можем до края на лятото да имаме 1-2 милиона ваксинирани“ , предположи той.

Ваксинацията е ключов инструмент в опазването на общественото здраве, посочи още специалистът. Всяка година ваксините спасяват 2-3 милиона човешки живота в рамките на ЕС поради изчезването на заболявания като дифтерия, тетанус, морбили и други, припомни още проф. Кантарджиев. Когато една болест я няма, тя лесно се забравя, допълни той. „В момента, в който се върне една опасна болест, ще стане нещо подобно като с коронавируса – една мутация от прилеп на човек и виждате 12 месеца какво се случи в света. Три месеца обществата не бяха подготвени“, допълни той. Проблем според него в настоящия момент, в който системите вече са подготвени и се разработват ваксини, е по-скоро фактът, че в публичното пространство се разпространяват неверни информации.

 „Ваксината срещу коронавирус в никакъв случай няма да е вредна с нежелани реакции. В Европа няма да се допусне ваксина, която да допусне нежелани реакции“, подчерта той, като допълни, че рискът е по-скоро е тя да не е толкова ефективна. Бързината на създаване не е за сметка на сигурността, увери той.
Проф. Кантарджиев информира още, че проби от кръв от ваксинирани с новите ваксини срещу COVID убиват мутиралия британски вирус.

Той подчерта, че трудностите при създаването на ваксина срещу COVID се крие във факта, че той не е толкова смъртоносен и вирулентен и това затруднява процеса по разработването й.

В отговор на въпрос специалистът поясни, че преболедувалите инфекцията трябва да изчакат три месеца преди да се ваксинират, защото имунитетът при тях е по-слаб. Ниското ниво на антитела след преболедуване или след ваксинация няколко месеца не означава, че човек не е предпазен, категоричен бе той, като допълни, че при повторно зарязване имунният отговор на организма ще е повишен.

По думите му е въпрос на време да се изясни колко ще е траен ефектът от ваксинирането срещу COVID, като предположи, че той може да е пет години, но не е възможно да се каже със сигурност преди те да изминат.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   hX4J

Още от Новини