Болните от хепатит В и хепатит С у нас са около 1% от населението, или 77-78 000 души. Това каза пред БНТ гастроентерологът от УМБАЛ „Софиямед“ проф. Константин Чернев по повод Световния ден за борба хепатита, който отбелязваме днес.
„Хепатит В е малко по-разпространен. Голямата разлика между двете заболявания е, че при хепатит В имаме много ефективно действаща ваксина, която намалява инфекцията на младите хора, а при хепатит С нямаме ваксина, но имаме най-ефективното лечение. Най-голямото постижение на съвременната медицина е лечението на хепатит С – 98-99% успешно излекувани за два месеца“, коментира проф. Чернев.
Той отбеляза, че досега масов скрининг на цялото население има само в няколко държави. „Първа беше Шотландия, след това – Грузия, и след това има големи области във Франция, в Китай, но не и цялостен скрининг на населението. Причината е чисто финансова и е политически проблем. Де факто средствата за масовото тестване на населението могат да бъдат осигурени само чрез финансови средства, които не са много. Сега например за COVID харчим много повече пари, отколкото за хепатит С“, посочи той.
По думите му, рисковите групи у нас са почти обхванати. Като основна рискова група гастроентерологът посочи венозните наркомани. „За щастие, наркоманията се измества в едно друго поле на неинжекционните наркотици, вследствие на което се очаква, че случаите на хепатит С ще намалеят“, прогнозира той.
Проф. Чернев призна, че Националната програма за лечение на хепатит С се бави отдавна и посочи, че част от вината за това е именно на специалистите. „Вината е от една страна пряко на нас, гастроентеролозите, от друга страна е и национален проблем. От две години и половина подготвяме една програма, която за съжаление върви с много бавни темпове. Материалът е доста голям, имаме няколко срещи. Изисква активизиране на участниците“, обясни той, но заяви, че тази програма няма да допринесе с кой знае какво.
Проф. Константин Чернев коментира и пандемията от COVID-19, като посочи, че такава пандемия се появява за първи път в света. „Преди това имахме две остри епидемии, само че от друг подтип на коронавируса – 2002 и 2012 г., със сравнително огнищен характер. Докато сега се касае за световна пандемия, която по своята характеристика досега не е съществувала“, каза той и припомни основните начини за предпазване от вируса – дистанция и носене на маски.
Според него причината за увеличаването на случаите в България е по-ранното отпадане на някои от по-строгите мерки, както и липсата на дисциплина.
Коментари по темата
Няма такава пародия
Колега и ти ли си с властта по отношение на Ковид 19, струеами се, че да! Ясно и ти си на хранилката!
Той си беше на хранилищата вечно. Абе Наше момче та дрънка, а шишето му е най-верния другар в живота
Какво си порка да му е добре? Протежето е на Бочко разбрах.