18 психиатрични болници, клиники и центрове ще бъдат обновени по Плана за възстановяване и устойчивост. Проектът включва ремонт на сградите на 5 държавни психиатрични болници и пребазирането на ДПБ в Курило в София. Предвижда се и ремонт на психиатричните клиники в няколко големи многопрофилни болници в страната, включително и в Клиника по детско-юношеска психиатрия „Свети Никола“ в Александровска болница.
„Надявам се тези проекти да се реализират, но за съжаление в тях не са включени всички нуждаещи се такива лечебни заведения. В Александровска болница имаме нужда от такова обновяване, защото в Клиниката не е правен ремонт вече 15 години“, каза в подкаста на БНР „В центъра на системата“ проф. Вихра Миланова, началник на Клиниката по психиатрия в Александровска болница.
По думите й се предвижда смяна на част от водопровода и канализацията, боядисване, козметични ремонти.
„Важно е да се отбележи обаче, че подобряването на битовите условия е добра стъпка, но това не е достатъчно условие, за да се подобри грижата за хората с психични заболявания. Много важен е човешкият ресурс, да имаме достатъчно лекари, психиатрични сестри, санитари. Щат имаме, но той не е запълнен. Имаме хора в пенсионна възраст и още по-голям проблем ни е с осигуряването на безопасност и липсата на санитари, защото това са и пациенти, които са с поведенчески разстройства и рисково поведение. При настаняването често ни се налага да търсим външна помощ, защото те са агресивни и възбудени. Заплащането на персонала не е добро, има какво да се направи, дори и в обучението на тези специалисти“, подчерта проф. Миланова.
По думите й стигмата срещу тези пациенти и заболявания продължава и у нас, и по света, обществото не е толерантно.
Проф. Миланова коментира започналата Национална кампания „Напусни депресията“, която в продължение на три месеца предоставя важна информация за справяне с тези психически проблеми.
„Целта на кампанията е хората да се научат да разпознават симптомите на депресията, за начините, по които да се справят с проблемите, които възникват при хора с депресията – както за самите тях, така и за техните близки. Това включва комбинация от професионална помощ и лични усилия.
Депресията не е просто въпрос на воля. Тя е много често обусловена от биологични и психологични фактори, които изискват дългосрочно лечение и подкрепа. Хората първо трябва да признаят, че имат проблем, и ако не могат да се справят, да търсят специализирана помощ“, изтъкна проф. Миланова.
Само 11% от пациентите с депресия у нас търсят медицинска помощ, а до психиатър стигат 5,6%, показват данни на Националния център по обществено здраве и анализи, предоставени за кампанията.
„При депресията има най-често спад на енергията, на интересите и на мотивацията да вършиш обичайните си неща, когато това започне да ти пречи на всекидневието ти, това е сигнал. Докато тревожността се проявява с чувство на напрежение и страх. При 60% от случаите са налице двете групи - депресия и тревожност. Паник-атаките са по-чести и са към групата на тревожните разстройства и може те да са тези, които карат потърпевшия да потърси помощ“, допълни още проф. Миланова.
Коментари по темата
Простия Ганю пие две ракии, за да намали тревожността си, но отпада блокирането на Свръх-Аза и започва да псува и бие така, както са правили неговите родители, прародители и така назад.... до пещерния му тъпанарски прародител. Но кратуната му нищо конструктивно не ражда. Неслучайно турците са го таковали 500 години, няма друг народ, който да е стоял толкова столетия надупен.
To няма и друг народ да развява на националния си празник знамена на чужда държава.
На чужда вражеска държава.
Toчно така, на чужда, и то вражеска държава!