burevestnik.bg - Мобилна версия


Проф. Мурджева: За колективен имунитет са нужни няколко десетки хиляди ваксинирани на ден

Проф. Мурджева: За колективен имунитет са нужни няколко десетки хиляди ваксинирани на ден

Създаването на колективен имунитет е свързано с много сериозно ваксиниране от порядъка на няколко десетки хиляди души на ден. Tова заяви ректорът на Медицинския университет в Пловдив и член на Националния ваксинационен щаб проф. Мариана Мурджева пред bTV.

За целта обаче е нужна много добра организация, посочи тя.

Според нея за изграждането на колективен имунитет ще е нужна около година, считано от декември 2020 г., когато започнаха първите ваксинации у нас. Проф. Мурджева обаче посочи, че до момента не сме получавали регулярно договорените количества ваксини и след очакваното увеличения в доставките процесът по имунизация може да се „отпуши“.

„Имунният отговор се изгражда между 15-20 дни след инжектиране с първата игла на ваксината. Той е различен за различните ваксини като първичен имунен отговор. При втората игла имунитетът обикновено се изгражда след 7-10-ия ден. Но за да бъде приета ваксинацията за завършена, ние трябва да имаме и двете поставени игли от една от трите игли, които се намират на Европейския пазар“, обясни специалистът. За ваксината на Pfizer/Biontech говорим за срок от около 30-35 дни, за ваксината на Moderna, тъй като разстоянието между двете инжекции е близо месец, изграждането на имунен отговор е между 35-40 дни. При „AstraZeneca“ имунитетът се изгражда 13-14 седмици от първата игла, разясни тя.  

При преболедувалите имунитет се установява 15-20 дни след началото на инфекцията, като пикът се достига на втория или третия месец. Този имунитет се реализира както чрез спефицични антитела, така и чрез наличието на специфични клетки, допълни проф. Мурджева. Засега има категорични данни, че имунният отговор след преболедуване трае от 6 до 8 месеца. Такива са очакванията или малко повече и след ваксиниране, посочи тя.

Що се отнася до риска от образуване на тромбози след ваксиниране с AstraZeneca тя заяви, че симптомите, които налагат консултация с лекар, са задух, болка в гърдите, подуване на краката, наличие на синини, главоболие. Всеки един от тези симптоми не означва непременно развитието на тромбоза. Комплексът от тях обаче налага търсенето на лекарска помощ, посочи проф. Мурджева. Тя отбеляза, че е най-добре втората доза от ваксината да се приложи между 7 и 10-та седмица.  


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Q5Ss

User Avatar Гост 12.04.2021 10:40:27

Ама, Б.Б каза, че в края на май сме го създали вече колективния имунитет! И пример вземат от нас другите държави! Объркан съм!

User Avatar Лекар 12.04.2021 23:37:23

А ти защо слушаш тиквата? Колко лъжи изрече той в миналото? Каза дори, че ще отвори държавата през февруари.

Още от Новини