burevestnik.bg - Мобилна версия


Проф. Найденски: Разпускането на мерките сега е компромис

Проектът за българска ваксина е оставен в резерва, но ще получи финансиране, каза ръководителят на департамента по инфекциозна микробиология при БАН

Проф. Найденски: Разпускането на мерките сега е компромис

„Според мен пандемията върви с равномерен ход и в зависимост от това доколко се спазват мерките, хигиената и правилата за поведение, развитието на инфекцията продължава. Трябва да имаме предвид епидемичната обстановка, да се вземат под внимание реалностите, които съществуват, какво би се случило със здравната система, ако се допусне по-широко разпространение на инфекцията. В момента наблюдаваме ефекта на откачане в отговор на строгите мерки.“ Това каза пред БНР проф. Христо Найденски, ръководител на департамента по инфекциозна микробиология при БАН.

По думите му, ако се намерят терапевтични агенти, каквито вече има доказани, или ваксина в края на годината, тогава самите правителствата ще са в по-лека ситуация да смекчат ограниченията, но на този етап такова решение е компромисно.

Проф. Найденски коментира и класирането на проектите на фонд „Научни изследвания“ от последната сесия, според което няма да има българско финансиране на проекта за разработване на наша ваксина срещу коронавируса. Останал е обаче в резервите, които ще се състезават, ако се отпуснат още пари по линия на фонда. Сега отпуснатите средства са в общ размер от 1,7 млн. лв. Проектът за ваксината пък в момента се финансира от френския институт "Пастьор".

Проф. Найденски заяви, че проектът, ръководен от доц. Андрей Чорбанов, е получил 97 от 100 точки и остава в резерва. „От резерва вече ще бъде финансиран, взе се това решение, както и още няколко други проекта, които имаха равен брой точки. Другите проекти също са свързани с COVID-19. Самият конкурс беше тематичен. Имаше проекти, свързани с диагностични тестове и китове на COVID, някои са свързани с промени в антигенната структура под влияние на различни климатични фактори. Ще се работи в посока за създаване на по-бързи и точни тестове именно със средства на ФНИ. Беше разширен списъкът на финансираните проекти“, допълни проф. Найденски.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   vXMT

Още от Новини