„Тези дни се появиха данни от световните статистики. Удоволствие е за мен, че при нас няма крайни стойности нито в едната, нито в другата посока“. Това заяви в предаването "Здравей, България" на Нова телевизия кардиологът проф. Иво Петров.
"Много хора се направиха на епидемиолози, без да разбират от това", констатира той. По думите му нашата страна е успяла да запази живота и здравето на хората до голяма степен.
Заразата обаче е изострела проблема с недостига на медиците. „Имаме намаление на броя на специалисти в определени региони, на които държавата трябва да обърне повече внимание от гледна точка на здравеопазване. Северозападът е един от най-бедните региони в Европа и е нормално колегите да отиват някъде другаде”, коментира специалистът.
"Всички ние се учим ежедневно и ежечасно. Колкото и далеч да сме то разрешаването на глобалния проблем, толкова по-близо сме до патологията", каза специалистът и подчерта, че колкото и да ни се иска, не можем да останем оазис, защото сме част от Европа и света. В същото време не може да няма дифузно разпространение на инфекцията, след като се увеличава броя на заразените. Когато и да бяхме отворили границите, положението щеше да е същото. Все още заразата е на клъстери. Пропорцията си остава същата все пак - 5-6% от изследваните, Това е един от големите уроци на тази пандемия - да се научим да пазим себе си и останалите и по-скоро да пазим останалите, за да пазим себе си. Аз съм против затварянето - както заради развитието на епидемията, така и заради развитието на обществото“, каза проф. Петров. Той подчерта, че няма специфично лечение, но системата на здравеопазването е достатъчно добре подготвена.
Според него лекар никога не може да откаже помощ на човек в нужда, без значение какъв е той. "Имаме колежка, която се оказа болна от коронавирус. Тя обаче е толкова педантична и спазва мерките, че не е заразила нито един пациент и нито един свой колега, въпреки че е била на 24-часово дежурство", разказа кардиологът.
На въпрос каква прогноза ще направи за есента и как ще коментира тезата на математика от Националния оперативен щаб проф. Николай Витанов, който мисли, че до няколко месеца болните у нас ще са петцифрено число проф. Петров коментира:
"Предполагам, че проф. Витанов е прав. Може да има всякакви предсказания, които се базират на математически модели. Испания и Италия много пострадаха, но при тях сега например има съществен спад. Ние ежедневно се учим".
"Статистиката за броя на активните случаи не трябва да ни притеснява, защото пропорцията на хората с усложнения се запазва. Нямаме повишение на тези хора. 50% от нас са абсолютно неподатливи на вируса. Не вирусът е агресивен, а реакцията на нашата имунна система. Вирусът ще има мутации и дори този вирус е мутация на SARS и MERS. Схемата, по която протича заболяването, ще бъде подобна. Вирусът няма полза да ни убива, колкото повече смъртни случаи има, толкова повече се прекратява неговото разпространение", заключи той.
Коментари по темата
И този стана като Генчо, непрекъснато дава акъл. Другите специалности изчезват заради лобирането за твоята специалност.
Охо тикви , вие изобщо не сте се сблъскали още с пандемията за да се горедеете ,че сме се били справили. При това без да вложат особени финансови средства. Гнусния Семашко колко е хубав а ? За БЕЗ ПАРИ СЕ СПРАВЯ А ?
Един от най-некомпетентните псевдоепидемиолози, коментиращи доста активно пандемията. Пълен демагог. Ясно е, че отстоява мястото си на общински съветник от ГЕРБ и постъпленията за болницата си, но ако имаш достойнство има граници, които не бива да прекрачваш
И тоя на всяка манджа мерудия....Спри се бе, байгън от Вас!
Деградира!