Близо 55% от хипертониците с потвърдена диагноза не могат да постигнат прицелните нива на артериалното си налягане, респективно да го контролират адекватно и това става все по-голям проблем в световен мащаб. Това каза кардиологът проф. Иво Петров, медицински директор и началник Клиника по кардиология и ангиология към Аджибадем Сити клиник УМБАЛ Сърдечно-съдов център на пресконференция на тема „Неконтролирана хипертония – предизвикателства и решения“. Той подчерта, че в световен мащаб този проблем засяга един от 4 мъже и една от 5 жени, диагностицирани с високо кръвно налягане, което и е сред основните предизвикателства пред кардиолозите. Това ги изправя пред необходимостта да търсят нови щадящи и ефективни методи за лечение, които вече далеч надхвърлят терапевтичните схеми, базирани единствено на медикаменти. Така в съвременната медицинска практика лекарите все повече разчитат освен на лекарственото лечение и, при определени индикации, на дивайс-терапии, при които се използват модерни технологични устройства.
„Според Европейското дружество за хипертония като резистентна хипертония се определя измерването на кръвно налягане над 140/90 mm Hg, въпреки че пациентите водят здравословен начин на живот и приемат три медикамента, един от които диуретик. Американските специалисти разширяват тази дефиниция и приемат, че ако болният взема пет лекарства и само по този начин стойностите на кръвното му налягане са в норма, той пак страда от неконтролирана хипертония“, обясни проф. Петров.
Той подчерта, че един от съвременните начини за борба с неконтролираната хипертония е катетърната ренална денервация – минимално инвазивна процедура, която може да помогне на избрана група от пациентите, при които терапията с лекарства не дава задоволителни резултати.
България е и една от първите държави в Европа, която през 2008 г. е въвела този метод
Той е подходящ за хора, които не се повлияват само от антихипертензивно лечение за хипертония, които могат да имат и тахикардия, предсърдно мъждене, сърдечна недостатъчност, сънна апнея, недобре контролиран захарен диабет, затлъстяване.
Процедурата може да се приложи и при пациенти, които вече имат усложнения като хипертрофия на лява камера на сърцето, периферно съдово заболяване, както и по-млади пациенти, обясни кардиологът.
„По време на процедурата чрез специален катетър се достига до бъбречната артерия, където се провежда радиофреквентна аблация на нервните окончания, за да се намали тяхната активност и да се намали артериалното налягане. Реналната денервация се провежда под рентгенов контрол, при т.нар. „будна седация“ на пациента и с инжектиране на лидокаин в артерията. Процедурата е с много малък риск, продължава около 1 – 1.30 ч., пациентът може да напусне лечебното заведение след 24 часа. При над 90% от болните се наблюдава намаляване на артериалното налягане с поне 10 mm Hg. Важно е обаче те да продължат и с медикаментозната терапия. На практика тези два методи се допълват взаимно, а прогнозата е, че в недалечно бъдеще реналната денервация ще стане рутинна процедура на фона на поддържащо лекарствено лечение“, каза проф. Петров.
"Реналната денервация орязва пиковете в артериалното налягане и това е изключително важно", категоричен бе кардиологът.
Той обясни още, че специалистите все повече се насочват към провеждането на процедурата не през бедрената артерия, а през артериите на ръката, в това число през радиалната артерия, защото този път е по-щадящ.
Също така проф. Петров обърна внимание, че методът е подходящ за пациенти над 18-годишна възраст, а прилагането му при деца и юноши е възможно по изключение в рамките на „състрадателна употреба“.
Ренална денервация се реимбурсира от Националната здравноосигурителна каса от 2023 г. и се извърши в 11 лечебни заведения на територията на страната, стана ясно още на пресконференцията.
От началото на приложението на метода у нас с него са лекувани около 250 пациенти, а прогнозата на проф. Петров е, че при добра организация и прецизна клинична селекция, поне 1000 годишно биха могли да се възползват от предимствата му.
Коментари по темата
За мен реалната денервация е един успешен метод за намаляване на кръвното налягане. През 2017 г. се подложих на тази процедура след като кръвното ми стигна постоянни стойности 200/100 и не се влияеше от медикаменти. Операцията извършиха проф. Ангелов ,проф. Иво Петров и д-р. Ташева на които благодаря от сърце ,че ми дадоха шанс да живея. Днес почти 8 год. от тогава поддържам кръвно налягане межди 120/80 и 110/70.
Платихте ли дебело на Мавров?
Има келепир в реналната денервация.
За страната има отпуснати около 50 процедури за година ,а иначе е 12000 лв !
Юруш на реналната денервация, разпореди проф. Петров в Сити Клиник!