burevestnik.bg - Мобилна версия


Проф. Петрова: Отиваме към сприятеляване с коронавируса

Проф. Петрова: Отиваме към сприятеляване с коронавируса

„Вариантите ВА.4 и ВА.5 на Омикрон вече са много разпространени в Европа и се характеризират с по-леко протичане и по-силно заразяване. Причината за това е една мутация, която обаче е характерна за варианта Делта. Това каза пред БНР проф. Пенка Петрова, директор на Института по микробиология към БАН.

„Въпреки че казваме „по-леко протичане“, не трябва да подценяваме заболяването, защото това е класически COVID-19, който преминава със симптоми в гърлото и втрисане, просто по-малък брой хора стигат до болница и по-малко са починалите“ каза още тя.

По думите на проф. Петрова на този етап не е необходимо връщането на мерките за безопасност, тъй като времето е хубаво и всички сме много време навън и в проветриви помещения, но вече стигаме до нови 400-500 случая на ден.

„Засега не може да се говори за нова COVID вълна, а само за нарастващ брой случаи – и като брой, и като процент тестове. Като имаме предвид, че личните лекари нямат право да издават направление за PCR-тестове, тъй като не сме в извънредна епидемична обстановка и следователно много малък брой от хората решават да си направят тест, най-вероятно заболелите са много повече“, коментира още проф. Петрова.

Тя допълни, че ваксинираните хора са предпазени от тежко заболяване и подчерта, че добрата новина е, че Pfizer вече са готови с адаптирана ваксина срещу Омикрон.

„След две години съжителство между коронавируса и човечеството можем да кажем, че отиваме към сприятеляване с коронавируса. Всеки следващ вариант е с по-леко протичане, имунитетът на човека действа и новите варианти не причиняват вече такава смъртност, каквато предишните. Според ген. директор на СЗО ваксините са спасили живота на 20 млн. души. Жалко е да виждаме, че двама-четирима души на ден у нас си отиват от ваксинопредотвратимо заболяване“, каза още проф. Петрова.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   d@bg

Още от Новини