burevestnik.bg - Мобилна версия


Проф. Попов: Не бива да празнуваме победата, преди да е свършила войната

Проф. Попов: Не бива да празнуваме победата, преди да е свършила войната

„Данните са оптимистични, с уговорката, че те са за уикенда, когато винаги имаме по-малко болни. Според мен България устойчиво е преминала пика на дневната заболеваемост от SARS-CoV-2 и навлизаме в период на намален брой на случаите. Все още обаче не сме в съвсем безопасни води и не бива да празнуваме победата, преди да е свършила войната“. Това каза пред bTV инфекционистът и ръководител на COVID-звеното в УМБАЛ „Софиямед“ проф. Георги Попов.

Той подчерта, че и в неговото отделение се наблюдава намаляване на броя на хоспитализираните болни, като за две седмици те са намалели от 60 на 30. „Болните, които постъпват в този момент, имат следния профил – възраст 70+ с полиморбиден статус и неваксинирани“, каза проф. Попов.

Той коментира и високата смъртност у нас, като по думите му причините са комплексни. „Тривиално е да се отговори, че в България населението е застаряващо. Отговорът се състои в това, че и за момента не си е съвсем заминал делта вариантът, както и кадровият дефицит в болниците“, каза проф. Попов.  

„В COVID отделенията работят предимно млади хора, специализанти, с предспециалност или току-що взели специалност. Възрастните се отдръпнаха от работата в тези звена, поне в началото на пандемията. Те ръководят на заден план лечението, но нуждата от специалист на място е много важна, особено ако пациент се влоши“, допълни проф. Попов.

На въпрос дали има единен протокол за лечение на болни от коронавирус у нас, проф. Попов коментира, че има такъв, но той е пожелателен, а не задължителен, тъй като никой няма смелост да се наложи единен начин за лечение за всички болници в страната. „Освен това болните са различни. Имаме амбулаторно болни и хоспитализирани болни, ваксинирани и неваксинирани, кислородозависими и некислородозависими“, допълни той.

По думите на проф. Попов COVID върви към заболяване за доболничната помощ. „Все по-малко болни постъпват в болница, но все още е висок броя на болните за доболнично лечение. Намерихме най-добрия вариант за лечение на тези болни с моноклоналните антитела, чрез амбулаторна процедура. За 1 час се неутрализира вирусът. От опита ми с такива 50 лекувани болни, никой от тях не постъпи в болницата, няма нито един смъртен случай. Данните показват, че COVID може да се превърне в обикновена настинка“, каза той. 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   rKQ8

User Avatar Лекар 22.02.2022 00:41:21

Спомням си как преди година и половина този същият казваше че Ковид ще изчезне през лятото на 2020 година, тъй като бил най-обикновен респираторен вирус.

Още от Новини