Предложенията на НЗОК за Анекса към НРД са в няколко направления, които предстои БЛС да обсъди и одобри преди да се подпише споразумение. Това каза управителят на НЗОК проф. Петко Салчев пред БНР вчера.
„Едното направление е да се увеличат цените на всичките пътеки, които са в областта на инфекциозните болести, за да може да подготвим системата не само в момента за коронавируса, а и за в бъдеще, тъй като там бяха твърде ниските цени. Колегите, които работеха, не бяха удовлетворени. Да не се съсредоточаваме само върху коронавируса, а и върху останалите инфекциозни заболявания, които може би биха възможност да възникнат в бъдещ период. Тук се включва и т.н. пътека, тя не е коронавирус пътека, а пътека 104, която е за грипните заболявания, където вдигнахме цената почти двойно. Второто направление, което ние заложихме е – вдигнахме цената на всичките останали клинични пътеки. Предложението, нашето, е да може болниците да оперират с допълнителен ресурс и да решат по какъв начин ще изследват пациентите, за да може да бъдат предпазни и лекари, и пациенти при влизане в болница. И до момента НЗОК плаща за PCR изследването, но едно от условията е да минават през направления от РЗИ, като нашите разчети са до 2 500 изследвания на ден, които може да покрие Касата“, каза проф. Салчев.
По думите му следващото направление, което е било необходимо да бъде подпомогнато, е детското и майчино здравеопазване. „Отчитайки нашите данни разделихме пътеката на раждането на две – нормално раждане и раждане при цезаризъм. Тъй като установихме, че цезаризма в България излиза много и затова увеличихме пътеката, всъщност предложихме цена на пътеката на нормално раждане, която е почти с около 40% е по-скъпа от тази при цезаризма. Вдигаме и пътеката за гледане на здраво дете, тъй като се оказа, че по нашата статистика голяма част от децата едва ли не се раждат болни“, каза проф. Салчев.
Последното предложение на Касата към БЛС е било за отчитането в реално време на дейностите в извънболничната помощ.
Проф. Салчев подчерта, че в момента по данни на НЗОК болниците почти постигат нивата си на дейност от януари месец преди коронавируса. „Особено тези болници, които успяха така да реорганизират дейността си, че да запазват останалата част от дейността си, въпреки това, че и в момента там се лекуват пациенти, които са контактни с коронавирус“, каза проф. Салчев.
По отношение на тестването за коронавирус в болниците, проф. Салчев каза, че има различни типове тестове, не само PCR. „Цената на PCR теста в момента също не е чак толкова висока. Във всяка от пътеките ще бъде добавено допълнителни средства и болницата ще решава по какъв начин ще изследва пациента – дали ще бъде с бърз тест, с PCR тест или какъвто тест изберат. Ние не може да регламентираме като плащаща организация точно какво трябва да се извърши, тъй като всяка болница е уникална за себе си“, допълни той.
В отговор на въпрос дали 40 млн. лв. от резерва на НЗОК са достатъчни, проф. Салчев каза, че това са т.нар. бакалски сметки. „Нека да приключим с окончателното договаряне с БЛС и с останалите. Тогава ще каже точно колко ще бъдат средствата. Но да, резерв в Касата има. Има средства, които са недоусвоени, аз искам да кажа недоусвоени от болниците, тъй че в момента Касата не е в положение да не може да плаща. В момента нашите разчети показват, че няма да изтънее буфера. Септември месец имаме поставени обаче от парламента и от правителството да направим един 9-месечен отчет и да кажем какво се случва“, уточни той.
Проф. Салчев апелира и към гражданите да спазват мерките и то най-вече по отношение на дисциплината и личната хигиена, защото това винаги води до по-добри резултати, независимо дали става въпрос за коронавирус, грип или друго инфекциозно заболяване.
Коментари по темата
Профанизъм, кретенизъм, идиотизъм, комунизъм, байганизъм, цезаризъм..., петковизъм.
раждане при цезаризъм ?!?! Къде в коя държава има подобен неологизъм бе другарю Салчев ?. Ти като произлязъл от идеологическите катедри на Малеевската МА сигурно имаш фикс идея за царизъм а не за цезаризъм каквото глупаво си изтърсил - няма такова глупаво понятие в западната медицина . И неологизмите са характерна черта за шизофрениците.
Професоре, чисти в тази каса, докато не е станало късно и да ти набият шута като на предходните трима управители!
Шуменският районен съд през 2013 г. е осъдил д-р Йорданка Пенкова на конфискация на получени при конфликт на интереси средства в размер на 200 000 лв и две глоби от по 5 000 и 7 000 лева. Пенкова е била уличена след сигнал на шуменски адвокат до Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси и петчленен състав на Върховния съд е потвърдил, че шефката на шуменската здравна каса е била в конфликт на интереси, когато е подписала четири договора между каса и "Частна психиатрична клиника 2000", собственост на баща й и сестра й. Комисията е установила, че 97% от капитала в дружеството притежават баща й и сестра й. В периода от 2005 до 2012 г. д-р Пенкова в качеството си на директор на РЗОК-Шумен е изплатила на фирмата на баща си и сестра си сумата от общо 163 065 лева. Шуменският административен съд й е наложил две глоби – 5000 лв. за това, че е сключила договори в частен интерес и 7000 лв., задето не ги е декларирала навреме. Освен това д-р Пенкова е трябвало да върне малко над 23 000 лева, които получила като възнаграждение и облага от роднинската услуга. Тя е обжалвала решението пред Върховния административен съд, но върховните магистрати са потвърдили санкциите.
Петко, Петкоо-о..., Петко!
Велчоо, Велчооо, ха наздраве
Защо осъдената на крайна инстанция за конфликт на интереси Йорданка Пенкова не е уволнена, а стои в касата на заплата като на министър-председател? Защо цели семейства са във ведомостите за заплати и никой не желае да ги провери?
Минчев говориш глупости!
Това не е Минчев бре...такава злоба има само Виолета !!!