Тази година има доста бурни събития, заради които се наложи да се намерят други решения и подходи при финансирането на лечебните заведения. Такова събитие например е коронавирусната криза, която доведе до преструктуриране на плащанията в болниците. Това каза в интервю за Zdrave.net управителят на НЗОК проф. Петко Салчев.
По думите му самата криза е показала, че трябва да се мисли за други подходи при плащанията на болниците. „Тук като пример ще дам немската система, в която преди години бяха въведени диагностично свързаните групи. Те не предоговарят клинични пътеки и нямат клинична пътека за COVID-19, за разлика от у нас, където непрекъснато се говори, че трябва да се създаде отделна клинична пътека. Там, по други механизми, веднага се получиха доплащания при различните заболявания. Може би това е начинът на финансиране на болниците, за който трябва да се замислим“, каза проф. Салчев.
Той беше категоричен, че твърдението, че въвеждане на диагностично свързаните групи ще оскъпи допълни здравната система, е невярно. „Това е твърдение на лаици, които не разбират системата. Най-просто казано диагностично свързаните групи представляват извършената реална дейност и отчитането на себестойността на всеки пациент, независимо от заболяването му плюс останалите придружаващи заболявания, които той лекува. Когато имаме реалната себестойност на пациентите, тогава вече може да се направи оценка колко да се плати на съответното лечебно заведение. Именно това е различен подход, а не предварително предефинирани цени, които Касата ще плаща на базата на експертни оценки от предишни периоди. Затова е и натискът да предоговаряме цените на една или друга клинична пътека, а всъщност по този начин ние не развиваме системата“, каза още управителят на НЗОК.
Интервю с проф. Петко Салчев очаквайте утре
Коментари по темата
Проф. Салчев,слушах те преди години когато беше зам.министър.Тогава нищо не направи реално,и сега само ще говориш как трябва да бъде,ама няма да стане,защото..... бля,бля,бля.Ти нямаш кадри професоре за най-банални проверки, лекари и мед.сестри не останаха,ти за дсг пак говориш.Докарахте я до там касата да се превърне в куклен театър и назначените от тебе счетоводители,които не знаят що е то болница да ни контролират и да ръсят мозък какво трябва да прави реално работещият лекар .А стига бе,ние не сме Ви кукли на конци,да подскачаме по сцената.Разберете,че заради Вашите експерименти тук медицински персонал няма да остане.Даже и на колегите пенсионери не им се работи и трябва да ги молим да си дадат дипломите,за да вземемнякои пътеки.За Вас пациентите са нещо там на хартия,за нас са смисъла на работата ни.
АБЕ ВИЕ В НЗОК САМО ЗА ЗАПЛАТИ МИСЛИТЕ. ВСИЧКИ СТЕ С МНОГО ВИСОКИ ЗАПЛАТИ А РАБОТА НИКАКВА САМО КЛЮКИ И ИНТРИГИ ПЛЕТЕТЕ.
Вие по цял ден имитирате работа ! Работят здраво една трета от ВАС ! Другите телкаджии само екскурзии, почивки по НОЙ, артисти бе ! И тези заплати са Ви много !
А подхода за заплащане на служителите ще смените ли?
След като бизнесмените от частните болнични заведения са за промяна от клинични пътеки към диагностично-свързани групи значи има далавера в тая работа. По делата им ще ги нознаете, това е лицето П.С.
Далаверата е в клиничните пътеки и това ги прави толкова устойчиви в нашата родина
Така е, ДСГ се използва за плащания на болнични епизоди в цял свят, включително и в Австралия, от къде ние взехме клиничните пътеки.
Дрън, дрън...
Да, професора е абсолютно прав. ДСГ са много по прецизен и обективен механизъм за плащане.
Абсолютно е прав професора! А на теб като не ти е ясно не мърси с драсканици.