„НЗОК участва в дигиталната трансформация на здравеопазването, тъй като работи на дигитално ниво от три години. Нашите партньори получават всичко по електронен път – договори, фактури и т.н. В момента електронната рецепта работи, но следващата стъпка в тази посока е възможността пациентът да заяви къде да си получи лекарствата, тъй като няма аптека, която може да поддържа всички медикаменти в наличност“. Това каза управителят на НЗОК проф. Петко Салчев по време на конференцията Forbes Healthcare Summit 2022 „Визията на новаторите“, която се проведе днес.
„Преди две години си бях поставил за цел да въведем електронното ИЗ и електронното направление. Тогава обаче не беше готово обществото, нито специалистите. Две години по-късно тези документи вече са влезли в употреба. НЗОК има мобилно приложение за пациентското досие, но никой не го ползва. Разбира се, то трябва да се доработи, но дори и във варианта, в който е в момента, предоставя необходимата за пациента информация“, каза проф. Салчев.
По думите му дигитализацията на здравеопазването осигурява промяна в начина на финансиране и въвеждане на следващи системи – например при изписване на онколекарства, но освен тези промени е нужно да има и специалисти, които могат да обработват цялата тази база данни и да извличат обобщена информация за процесите. „За съжаление е премахнато обучението по медицинска статистика, което създава затруднения при реализацията на тази дейност“, каза проф. Салчев.
Дигитализацията е основата, която би трябвало да адресира други наши приоритети като Спешната помощ, педиатричната грижа и остаряване в добро здраве, майчиното и детското здравеопазване, всеобхватен пренатален и неонатален скрининг. Това каза от своя страна зам.-министърът на здравеопазването Невена Цанкова.
По думите й вече е започнала работата по изграждане на въздушна спешна помощ у нас, в напреднала фаза е и реализацията на националния противораков план. Националната здравна стратегия пък трябва да бъде готова до края на третото тримесечие на тази година.
„Не отделяме дигитализацията като отделен процес, а защото това е базата, на която да се развиват стратегическите приоритети в здравеопазването“, уточни зам.-министър Цанкова.
Коментари по темата
Следващата стъпка на Салчев и подобни е да довбеси лекарите.
Ясно е записано в НРД ... няма хартиени направления...разпечатва и се подписва само амбулаторния лист в 2 екземпляра..един в кабинета и един за пациента ! Правите провокации !
Стана тя, каквато стана. От ранни зори питам IT на Касата и нашите програмисти КАКВО и КАК да издавам. На хартия, с nrn...Отговорът е еднакъв : "В момента не можем да дадем никаква информация!" - и затворен телефон. Ами затварям си и аз кабинета, докато някой и някъде не си направи труда да пусне сигурни указания как да се работи от днес! Стига вече сме ставали за подигравка. Точка.
С въвеждане на електронно наpравлениe се окaзва ,че лекарят трябвало да дава на лист`че референтните номера на издадените и изпратени в НЗИС (АЗИС) направления. Виждате ли колко куца и полуелектронна е тази система в която има ?!?!?!листчета. Тук сто пъти сме казвали ,че ще видим кога на тъпанарите правещи тази полуелектронна система ще им светне в тиквичките това което е в Германия- наличие на персонална електронна смарт карта на пациента без която не може западния свят ,само българските кретени от IT фирми близки до НЗОК и управляващите са решили ,че може. Всички тези референтни номера се вкарват в тази електронна смарт карта на Запад ,а не на листчета. Не и в кочинката България с полулектрония им АЗИС. Позор за МЗ,НЗОК и сие - хора от пред информационната ера , затормозяващи лекаря и пациента с куци недоклатени полуелектронни системи с милиони левове изпрани пари за нищо
Няма нищо вярно в това, което говорят! Тези чиновници дори не знаят как изглежда документацията и колко много ни забавя в работата. Нито Салчев нито тази Цанкова са се докосвали някога до практическа работа с пациент. Това в нормалните страни не може да се случи- лекарят да им се грижи за статистиката!
Спрете се с тези ненужни усложнявания, оставете докторите да лекуват! Искате за благото на 10 висши чиновника и компютърните специалисти да направите докторите IT професори.
Колкото миналата година имаше готовност за електронно ИЗ, толкова е готовността и тази година. Не се намира кой да направи пълно ИЗ на хартия, но електронното ИЗ ще се появи изневиделица, еи тъй щото така сме казали, нали?
..”получават всичко по електронен път – договори, фактури и т.н…”! Това е абсолютна лъжа
Много им е празна залата.