burevestnik.bg - Мобилна версия


Проф. Сербезова: С 36% повече тази година са парите за педиатричните пътеки (Обновена)

Вървим напред, но все още сме на второ място по детска смъртност

Проф. Сербезова: С 36% повече тази година са парите за педиатричните пътеки (Обновена)

Не можем да кажем, че не се придвижваме напред, но това се случва с малки крачки. Фактът е, че сме на второ място в ЕС по детска смъртност. Това каза на пресконференция днес министърът на здравеопазването Асена Сербезова. По думите й най-висока е смъртността в Сливен, Видин и Силистра.

Общото увеличение на 101 клинични пътеки в областта на детското и майчиното здравеопазване е приблизително с 34% или за тази година са отпуснати 280 млн. лв. 67-те педиатрични клинични пътеки са увеличени със средно 36%. Увеличението на средната цена на клинична пътека в Педиатрията е с 24%. За годината са предвидени 42 452 броя хоспитализации, подчерта проф. Сербезова.  

Общо за детско и майчино здравеопазване в първичната извънболнична помощ са отпуснати 84 млн. лв., в специализираната - 52 млн. лв., а за домашни грижи за новородените – 350 000 лв.

Вследствие на данните, че средногодишно у нас се раждат 6 500 недоносени деца, проф. Сербезова подчерта, че за здравнонеосигурените бременни жени са осигурени 4 прегледа, пакет от изследвания и хоспитализация при необходимост.

Със заповед на министъра е сформирана и работна група за стратегията за детско и майчино здраве. По думите на директора на СБАЛДБ „Проф. Иван Митев“ д-р Благомир Здравков, който е и председател на работната група приоритет са децата с новооткрит диабет, тъй като възрастта им става все по-ниска. Това означава изработване на стратегия на първо място по отношение на храните и промотиране на активния начин на живот. В стратегията е предвидено и засилване на контрола върху продажбата на алкохол и тютюневи изделия на подрастващи, тъй като сме в челните позиции в света по употреба на алкохол сред 11-годишните“, каза д-р Здравков.

В стратегията е залегнало и подобряването на качеството и контрола на медицинската помощ.

„Голяма е диспропорция в достъпа до качествената медицинска помощ в различните региони в страната. В стратегията има залегнал план, в който се предвижда в критичните райони да бъдат изградени постоянни консултативни връзки с центрове с по-висока компетентност. Ще се наблегне на изработването на електронното досие на децата“, каза още д-р Здравков.

Той подчерта, че се работи и по промяна в някои нормативни текстове, които да осигурят заплащането на медикаментите за деца.

Проф. Сербезова допълни, че е планирано 95% от цената на всички медикаменти за деца да бъде покривана от държавата. „Предвидени са скриниг за муковисцидоза, гръбначни изкривявания и метаболитен синдром. Работим целенасочено и по подобряване на детското психично здраве като фокусът е основно върху психичните разстройства в аутистичния спектър и превенция на депресията“, допълни тя.  


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   u8W5

Още от Новини