burevestnik.bg - Мобилна версия


Проф. Стоилов: Болните с ревматични заболявания не се заразяват по-често с COVID, но боледуват по-тежко

Проф. Стоилов: Болните с ревматични заболявания не се заразяват по-често с COVID, но боледуват по-тежко

Консенсусът за поведени на лечението на ревматични заболявания по време на пандемията от коронавирус ще бъде представен на тазгодишното издание на националната конференция по ревматология, съобщи председателят на Българско дружество по ревматология проф. Румен Стоилов за Zdrave.net. Конференцията ще се проведе между 15 и 18 октомври 2020 г. в Правец.

„Хората с ревматични заболявания са на хронично лечение и то с много мощни лекарствени продукти, които потискат имунната система. Това е една широко отворена врата не само за COVID-19, но и за всички други вируси и бактерии, които циркулират около нас. Поради тази причина ние смятахме, че би имало по-голяма честота на заболелите от COVID сред тези болни. Честотата на заболеваемостта от коронавирус сред пациентите с ревматични заболявания обаче е същата, каквато е при общата популация. Това е добрата новина. Лошата е, че хората с ревматични заболявания боледуват от коронавирус по-тежко и вероятно, защото още няма достатъчно данни, смъртността е по-висока“, каза проф. Стоилов.

„Първият ми съвет към пациентите по време на пандемията е: контактувайте с ревматолога си. Вторият ми съвет: не спирайте лечението, което се провежда, ако не сте заразен и болен от COVID. Няма никакъв проблем лечението да се провежда и да не се променя. Третият: ако се налага включването на нов лекарствен продукт, да се започне необходимото лечение, след като пациента е добре изследват и сме преценили, че няма риск да се развие COVID-инфекцията. И най-важният съвет, тъй като част от нашите пациенти са на лечение с кортизонови препарати, по никакъв начин да не ги спират като профилактика срещу коронавируса“, каза още проф. Стоилов.

По думите му все още не доказано, че спирането на лечението намалява честотата на заразяване с COVID-19, а в същото време влошава ревматичното заболяване. „Тогава пациентът се явява като нов проблем, който много трудно ще бъде овладян, защото като се изпусне веднъж ремисията, трудно се възстановява. Два са лекарствените продукта, които могат да бъдат използвани по време на боледуване от COVID – антималариците и сулфасалазина. Може да бъде използван и кортизон. Всички други препарати се спират до излекуване на заболяването. Лечението се провежда от инфекционисти, пулмолози, интернисти, но съвместно с ревматолога“, каза проф. Стоилов.

Интервю с проф. Румен Стоилов очаквайте утре 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   jq@U

User Avatar Антоанета Обретенова 13.10.2020 13:46:54

Всяка думичка в това послание е от изключителна важност! Фа се вслушаме и да се придържаме към съветите на специалистите! Благодаря на проф. Стоилов !!!

Още от Новини