burevestnik.bg - Мобилна версия


Проф. Тодор Кантарджиев: Ако още 11 дни няма морбили у нас, значи сме се преборили

Проф. Тодор Кантарджиев: Ако още 11 дни няма морбили у нас, значи сме се преборили

"Последните 10 няма случаи на морбили, регистрирани в страната. Ако още 11 дена нямаме, общо три седмици, можем да кажем, че сме се преборили с морбилито. В противен случай, ако то продължи да се разпространява сред децата, влизаме в списъка на държавите, които си имат собствено морбили. Това означава, че нямат добра имунизационна политика, че не им работи добре системата на здравеопазването и не се регулират нещата добре. А при нас е точно обратното." Това каза пред БНТ проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни заболявания (НЦЗПБ).

Той подчерта, че последният случай от София е от миналия месец, а последните случаи изобщо са от Монтана от 30 септември.

По думите му в момента в България няма грип. „В момента сме в началото на есента, топло и приятно време и въобще не сме изненадани, че риновирусите са доминиращи. Всички респираторни инфекции на дихателната система в момента ги приемаме, че са от риновируси. Преди 3 седмици бяха аденовирусите“, каза проф. Кантарджиев.

Той допълни, че за разлика от всички вируси, които са по дихателните пътища, тези са ентеровируси и се предават не чрез кашлица по въздуха, а чрез мръсните ръце. Най-много риновируси има в София, Пловдив и Бургас.

„Най-важното в този период е миенето на ръцете на децата и въобще – ние, българите, да се научим с ръце, които не сме мили, да не си пипаме носа, очите и устата – заразяването става оттам. Тази група от риновируси се различава от грипа по това, че имат по-дълъг инкубационен период – заразяваш се и след 2-4 дни започваш да проявяваш симптомите. Втората разлика е, че симптомите се провяват постепенно. Иначе грипът започва в рамките на 2 часа“, обясни проф. Кантарджиев.

По отношение на имунизациите срещу грип, проф. Кантарджиев заяви, че ваксината не пази от вируса, а от усложненията, които всъщност са и сериозната опасност. "На Запад бременните жени се ваксинират, но у нас няма такава практика. И не съветвам колеги да го правят, защото за всяко усложнение ще бъде обвинявана ваксината. Същевременно грипът е най-опасен за бременните, но ще правим като нашите баби – ще пазим бременната като писано яйце", каза още проф. Кантарджиев.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   f%U@

Още по темата