burevestnik.bg - Мобилна версия


Проф. Христова: Имунитетът е добър първите шест месеца, след това започва да намалява

Проф. Христова: Имунитетът е добър първите шест месеца, след това започва да намалява

"Става дума за моноклонални антитела срещу спайк протеина на SARS-CoV-2. Одобрение от FDA в САЩ има няколко, а някои са с два типа моноклонални антитела. Друг - само с един тип моноканални. За Европа всички тези, които са одобрени в Америка, подлежат на ново преразглеждане и евентуално одобрение и препоръка. Всички тези лекарства се прилагат интравенозно. Добре би било и има такива амбиции в бъдеще да се създаде и лекарство, което ще се приема през устата". Това каза снощи директорът на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) проф. Ива Христова пред Bulgaria ON AIR по повод медикамента срещу COVID-19, произвеждан от GSK, за който ЕК сключи договор за доставка, но предстои да бъде одобрен от ЕМА.

"Тук става дума за лечение в болнична обстановка и тези моноклонални антитела са много ефикасни, но те са изпитани при болни с леки симптоми или с умерено тежки. И изрично се казва, че не са достатъчно ефикасни при болни, които са с нужда от кислород, тоест при тежките случаи. Защото това е лекарство, което блокира размножаването на вируса. При тежките случаи вирусът се е мултиплицирал и е увредил организма достатъчно. Така че ние вече сме изправени пред тежките поражения, които той предизвика", добави проф. Христова.

Тя подчерта, че когато се касае за лекарство през устата, то вече е друга група и такива подобни лекарства са създадени за лечението на СПИН.

"Доста ефикасно задържат инфекцията продължително време и тези хора си живеят като здрави. Това лекарство може да се взима, но тепърва ще се види неговата ефикасност, защото рибата още е в морето. Ние не знаем какво ще излезе и едно е на опитни животни, но друго е при хората. Допускам, че ще може и при тежките случаи да се ползва", посочи специалистът.

По отношение на превантивното лечение с тези лекарства тя сподели, че е скептик.

"Това са лекарства за лечение, а за профилактика най-доброто към момента са ваксините. Има хора, които се ваксинират, и други, които изчакват. Тях ги приемам. Тези обаче, които няма противопоказания и които робуват на псевдонаучни твърдения, тях не ги приемам. Разбира се, ще има и разболели се, които са ваксинирани, но в пъти по-малко", допълни проф. Ива Христова.

Тя коментира и защо в Израел, където имаше масово ваксинация, попаднаха отново в хватката на COVID-19.

"Има вълна, защото никоя ваксина не е 100-процентова. Има известен процент, който не може да се покрие. Това се дължи на имунния отговор при хората, защото не при всички той е достатъчно добър. И второ - имунитетът е добър първите шест месеца, след това започва да намалява“, обясни директорът на НЦЗПБ.

По думите на проф. Христова се е оказало, че делта вариантът е костелив орех. „Доста бързо и широко се разпространява. Неприятното при него е, че заразява повече хора, отколкото алфа вариантът. Относително се фокусира върху младите хора, защото възрастните са ваксинирани и се пазят повече, а младите подценяват опасността и остават непокрити - нямат ваксина, а ако не са преболедували - нямат никакъв имунитет", подчерта проф. Христова.

 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   WnXY

User Avatar Гост 30.07.2021 12:16:19

Проблемът е, че в НЦЗПБ няма нито един читав епидемиолог. Отделът по Епидемиология се ръководи от пенсионера д-р Каменов, бивш директор на РЗИ, София-област. проф. Христова няма вина за тази тежка кадрова ситуация.

User Avatar Да да 30.07.2021 12:04:54

Прокуратурата ви очаква проф. Христова, заедно с Кунчев, Гломб, Витанов и други като вас! Ще бъдете съдени рано или късно!

User Avatar Бесен 30.07.2021 14:59:35

Къв си ти, че заплашваш, бе, ало????? Ти си за прокуратурата, не лекарите, които изброяваш!

User Avatar Да да 30.07.2021 19:14:55

Много скоро ще видиш какъв съм! Като се пуснат сигнали до прокуратурата! И не само от мен! Така, че си налягай парцалите и мълчи!

User Avatar БЕСЕН 30.07.2021 19:59:56

Абе я се скрий, бе, нещастник! И си гълтай хапчетата редовно, че имаш нужда от лекарска помощ май.

Още от Новини