burevestnik.bg - Мобилна версия


Проф. Христова: Няма епидемична връзка между случаите на неизяснен хепатит

Проф. Христова: Няма епидемична връзка между случаите на неизяснен хепатит

От четирите съмнителни проби, които бяха изследвани, за една има твърде голяма вероятност да се окаже хепатит от неясна етиология. Това каза пред NOVA NEWS директорът на НЦЗПБ проф. Ива Христова.

Тя подчерта, че в този случай не е била доказана нито връзка с аденовирус, нито с цитомегаловирус, нито с Епщайн-Бар, нито с някой от хепатитните вируси.

„Това е дете на 4 години и 8 месеца с респираторни проблеми, което е било хоспитализирано първо в Дупница, а след това преместено за диагностично уточняване в Инфекциозна болница в София. Детето в добро състояние, но с увеличени трансаминази, което показва засягане на черния дроб“, каза проф. Христова. Тя обаче допълни, че от години има хепатити с неясна етиология, при които са изключени всички възможни причинители и не може да се открие причината.

„Едно ниско ниво на тези случаи е характерно за всички страни, въпросът е дали в последните месеци са се увеличили. В част от държавите се наблюдава такова, но не е ясно дали не е свързано с по-внимателното вглеждане в тях“, каза директорът на НЦЗПБ като подчерта, че няма епидемична връзка между случаите.

Проф. Христова съобщи, че роенето на Омикрон продължава, като у нас вече почти се е наложил вторият му подвариант. „Клиничната картина е същата, освен това Омикрон протича много по-леко в сравнение с другите варианти на COVID и място за паника няма. Откритият в Гърция пети подвариант дава 12-13% увеличение на случаите, но това е на фона на общото намаляване на случаите по света или да даде не толкова стръмно намаляване на случаите“, каза тя.

Проф. Христова обаче допълни, че вероятно през есента ще има повишение на случаите, но само ако има нов подвариант.

Относно маймунската шарка тя бе категорична, че няма засечени случаи у нас, но е много вероятно да се появят. „Това е заболяване, което го е имало в Западна и Централна Африка и спорадично е пренасяно в Европа. Новото е, че има нещо като епидемичен взрив“, каза проф. Христова. 

По думите ѝ по света има над 80 случая, както и 50 съмнителни. „Нямаме директни полети от Африка, така че опасността не може да дойде директно. Шарката започва с висока температура, болки в ставите и гърба и пъпки с мехурче с бистра течност, която се превръща в гной. След което остават ранички“, обясни тя. И допълни, че шарката се предава чрез много близък контакт, телесна течност или бельо.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Sg#Y

Още от Новини