burevestnik.bg - Мобилна версия


Пръстовият идентификатор тръгва тестово в няколко джипи-практики от 2017 г.

Пръстовият автентификатор няма да бъде въведен в първичната извънболнична помощ от началото на следващата година. Вместо това той ще се въведе пилотно първоначално в три, впоследствие – в още три, до общо петнадесет практики на общопрактикуващи лекари. В добавка, тестовият период не е с фиксиран срок за приключване.

Заедно с тестовете на пръстовия идентификатор ще започне тестване и на е-рецепти и консултации.

Споразумение за това е постигнато на среща между представители на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари, здравното министерство и НЗОК, провела се в понеделник. В срещата са взели участие зам.-здравният министър д-р Бойко Пенков, управителят на НЗОК д-р Глинка Комитов, екипът, работещ по електронното здравеопазване и представители на екипа, който поддържа електронната система за автентификация, информират от Сдружението на общопрактикуващите лекари.

Според НСОПЛБ въвеждането на системата в ПИМП като механизъм за ограничаване на евентуални злоупотреби със средства не може да бъде задоволителен аргумент, предвид факта, че бюджетът на първичната извънболнична помощ е 6,4% от здравноосигурителните разходи на НЗОК. Те смятат също така, че при въвеждането на системата трябва да се отчетат спецификите на работа в условията на ПИМП и въвеждането й в болничната помощ не трябва автоматично да се отнася и към извънболничната, поради значителните различия в условията на работа.

„Изброеното от нас налага да се предвиди достатъчно дълъг период от време преди да се въведе електронната автентификация и свързаните с нея промени, които са задължително условие и й дават смисъл. Това ще даде възможност да се тестват „пилотно“ промените в определени практики на ОПЛ на територията на цялата страна с различни характеристики, за да могат внимателно да се анализират и отстранят евентуални технически и организационно-нормативни конфликти и пречки, които биха могли да възникнат и да доведат до непредвидими и нежелани последствия в цялата система на здравеопазване и особено в нейната основа - ПИМП.

Това е наложително и поради факта, че самият начин на автентификиране не среща широка подкрепа както сред нашите пациенти, така и в значителна част от колегите ни, които трябва да бъдат убедени в полезността на електронната автентификация“, отбелязват от организацията в писмо до МЗ и касата, станало причина за провеждането на срещата.

На нея също така е станало ясно, че сега осигуряваните устройства за автентификация могат да се ползват и за „пръстова“ автентификация, и за карта, каквато евентуално може да влезе към 2018 г.

В крайна сметка на срещата е постигнато споразумение от 1-ви януари 2017 г. да няма анекс за пръстова автентификация.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   5XJu

Още от Новини