burevestnik.bg - Мобилна версия


Психиатриите у нас – с най-висока използваемост на леглата и най-дълъг престой на болните

Психиатриите у нас – с най-висока използваемост на леглата и най-дълъг престой на болните

Всички стационарни лечебни заведения у нас регистрират използваемост на легловия фонд над 60%, сочат данни на Националния център за обществено здраве и анализи (НЦОЗА) за 2019 г. Средно за нашите болници нивото на показателя е 64% при 5,1 дни престой на пациентите, показва статистиката на центъра.

С най-висока използваемост на леглата са центровете за психично здраве, където нивото на този показател достига 91%, Центровете за кожно-венерически заболявания използват 79% от легловата си база, а държавните психиатрични болници – 77%, Значително по-продължителен от средния е престоят на болните в държавните психиатрични болници – 58 дни и центровете за психично здраве – 22 дни, показват още данните на НЦОЗА.

През изминалата година най-голям е броят на хоспитализациите в многопрофилните болници за активно лечение – общо 1 231 993, веднага след тях се нареждат частните лечебни заведения за болнична помощ със 742 364 хоспитализации. Следват специализираните болници за активно лечение със 133 568 хоспитализации и специализираните болници за рехабилитация, в които са се лекували 103 070 пациенти. Комплексните онкологични центрове пък са лекували 62 260 лежащо болни, сочи статистиката на центъра.

В нея обаче не са включени лечебните заведения на ведомствено подчинение като ВМА и Медицинския институт на МВР, което означава, че на практика броят на преминалите през стационар пациенти е още по-голям. Известно е, че по брой на хоспитализациите България се нарежда на едно от челните места в ЕС. По тази причина страната ни често получава критики от европейските и международните институции, както и препоръки от тях да пренасочат повече финансов и кадрови ресурс към доболничната помощ.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   b$a1

Още от Новини