Фините прахови частици увреждат на практика всички вътрешни органи. Когато имаме концентрация до 50 микрограма на куб. м., инхалираме с всяко вдишване 20 млн. микрочастици, което е нормата. Когато имаме увеличение на концентрацията над нормата, инхалираме два пъти повече прахови частици. Замърсяването на въздуха в последните дни като резултат е равно на изпушването на 10 цигари. Това заяви д-р Александър Симидчиев, специалист по белодробни болести, пред БНТ.
Той поясни, че при ниските концентрации страдат основно хората, които нямат резервни възможности. „Когато нивата са над 200 микрограма, здравите хора също имат усещането за дишане, самото осъзнаване за дишане е признак, че нещо не е наред“, каза д-р Симидчиев.
По думите му обикновените хирургически маски не предпазват добре, тъй като те са направени специфично да не предават вируси по въздушно-капков път. „Те не пасват добре на лицето и въздух може да проникне около тях. Нужни са специфични маски, които уплътняват добре и пречистват частици с размер под 2,5 микрона“, коментира д-р Симидчиев. Проблемът бил, че се ходи трудно с тях и създава напрежения за дишането.
„Нищо не можем да направим краткосрочно, за да изчистим бял дроб, който се пълни с боклуци в резултат на всекидневното ни дишане. Единственото, което можем да направим, е да намалим замърсяването с фини прахови частици“, каза д-р Симидчиев.
Той беше категоричен, че един от доказаните методи е „замърсавящият плаща“. „Не смятам, че данъкът се дължи от старите автомобили, дължи се от замърсяващите, защото има разлика“, каза още д-р Симидчиев.
Коментари по темата