burevestnik.bg - Мобилна версия


Пълна демонополизация на здравното осигуряване искат от НСЧБ

Пълна демонополизация на здравното осигуряване искат от НСЧБ

Пълна демонополизация на здравното осигуряване. Това е моделът, зад който застават лечебните заведения от Националното сдружение на частните болници, както и Центърът за защита правата в здравеопазването. Сдруженията излизат с декларация във връзка с двата варианта за здравноосигурителен модел, представени от здравния министър Кирил Ананиев пред различни заинтересовани страни от системата.

Припомняме, единият от вариантите предвижда въвеждане на задължително допълнително здравно застраховане на осигурените, а другият – пълна демонополизация на НЗОК чрез въвеждане на равнопоставени здравни каси.

„Финансовият министър Владислав Горанов официално се обяви за пълна демонополизация“, припомнят от НСЧБ и ЦЗПЗ и посочват: „Ние, представителите на лечебните заведения за болнична помощ сме удовлетворени от инициативата за реформа. Имали сме възможност и друг път да изразим нашата позиция за пълна демонополизация на здравното осигуряване.“

Според тях това ще даде възможност на потребителя да избира както между лечебните заведения, така и между предложенията на различни здравноосигурителни фондове, а от друга страна лечебните заведения също ще могат да избират с кои здравни фондове да имат договорни отношения.

„Така отпада необходимостта от административно ограничаване на медицинската помощ, съществуваща сега под формата на различни мораториуми, лимити, стандарти и други бариери пред достъпа на болните до лечебните заведения“, подчертават в декларацията си от организациите.

Според тях в случай на демонополизация на Касата водещ мотив за здравно осигуряване на хората ще стане ползата от него, а не страхът от санкции. „В кратки срокове страната ни може да започне да приема за лечение пациенти от други страни, вместо да ги изпращаме навън, както е сега“, смятат от НСЧБ и ЦЗПЗ.

„Пълната демонополизация на здравното осигуряване не е нещо нито ново, нито невиждано. Това е пътят, по който вървят много други развити страни. По-малко от 10 години след като извърши аналогична реформа, Холандия стана страната с най-добро здравеопазване в Европа. Ние също можем да го направим“, вярват от организациите.

Припомняме, в края на миналата седмица с декларация във връзка с предложенията на министър Ананиев излязоха и от Българската болнична асоциация, от където също се обявиха против лимитирането на системата.

Организациите декларират готовност да участват активно в целия процес на подготовката и реализацията на новия модел на здравно осигуряване.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   HE#q

Още от Новини