Шуменска област изпитва сериозен недостиг на лекари и медицински сестри, като обезпечеността с медици е много под средната за страната. Това показва Годишният анализ на здравно-демографското състояние и здравната мрежа на областта, изготвен от Регионалната здравна инспекция, информира регионалното издание Shum.bg.
Осигуреността с лекари в Шуменска област за 2016-та е 30,9 на 10 000 души от населението, докато средният показател за страната е 41,6 лекари на 10 000, или с над 1/3 повече.
В извънболничната помощ положението е малко по-добро, но показателите на болниците в областта са още по-лоши. Лекарите в болниците са 14,8 на 10 хиляди души, при средно за страната 23,6.
„Осигуреността на регионалната здравна мрежа с човешки ресурси е една от най–ниските за страната. В областта има недостиг на специалисти по гръдна хирургия, неврохирургия, съдова хирургия и токсикология. Нисък е и броят на медицинските специалисти по здравни грижи“, каза директорът на РЗИ д-р Пепа Калоянова.
Друг голям проблем е средната възраст на лекарите в Шуменско - само 15% от тях са под 45 години. Според управителя на Комплексния онкологичен център д-р Сотир Караниколов причина е, че шуменските лечебни заведения не дават възможности за специализация на младите лекари и те бягат в по-големите градове и чужбина.
По-добро е положението с лекарите по дентална медицина. През 2014-та в областта те са били 105, на следващата 136, а през 2016-та 141. Въпреки това на 10 000 пациенти тук се падат 8,1 зъболекари, при 11,3 средно за страната.
Коментари по темата
фармацевти, доктори по трудова медицина,лабораторни лекари и други подобни за да не сте бедни като истинските лечители на народонаселението-те може да са БЕДНИ И УНИЗЕНИ - ТЕ СА ДААВАЛИ ХИПОКРАТОВА КЛЕТВА........ И най-вече станете НАЧАЛНИЦИ!