burevestnik.bg - Мобилна версия


Проф. Венцислав Мутафчийски:

Работим в изключителна рискова среда

Днес почитаме паметта на загиналите медици

Работим в изключителна рискова среда

Паметта на всички лекари, медицински сестри и здравни работници, загинали по време на изпълнение на служебния си дълг, бе почетена днес с церемония пред ВМА. Отдаването на почит се състоя пред Паметника на медицинските чинове, загинали във войните. Събитието беше уважено от здравния министър проф. Николай Петров, представители на БЛС, Асоциация на професионалистите по здравни грижи и други представители на съсловието.

Церемонията беше открита от главния редактор на в. „Български лекар“ д-р Тотко Найденов, по чиято инициатива се отбелязва и Деня на Спасението. Той припомни историята на д-р Стефан Черкезов, който на 15 август 1963, едва 26-годишен, спасява 47 души, като ги изнася от горящ автобус, а на следващия ден умира от раните си. От 2004 г. на тази дата в много лечебни заведения у нас неформално се отдава почит към д-р Черкезов и към медиците, загинали при изпълнение на своя професионален и човешки дълг. С Решение на МС от декември 2012 г. 15 август е официално обявен за Ден на Спасението, като с този акт България става първата страна в ЕС, която официално почита паметта и загиналите по време на спасителни акции.

„Този ден не е избран случайно“, заяви пред журналисти директорът на ВМА проф. Венцислав Мутафчийски, припомняйки, че днес се  отбелязва и големия християнски празник Успение Богородично. По думите му днешния ден е изпълнен със съдържание, а почитането на паметта на всички здравни работници, загинали спасявайки човешки живот, е една великолепна идея, която се е реализирала и благодарение на усилията на ВМА.

„Ние работим в изключителна рискова среда“, изтъкна проф. Мутафчийски като посочи, че дори извършването на най-обикновени манипулации, свързани с терапията на пациент, заразен със смъртоносна болест, крият опасност за извършващите ги.

Особено внимание той обърна на работата на военните лекари. От думите му стана ясно, че в момента наши медици участват в две задгранични мисии – в Мали и Афганистан. Отделно български медицински съветници работят в Босна. Въпреки че в момента ситуацията и в Мали, и в Афганистан, е изключително сериозна, проф. Мутафчийски увери, че към момента няма заплаха за нашите медицински работници.

Той допълни още, че в момента се провеждат курсове за подготовка на наши военни лекари, които да вземат участие в мисии зад граница. „Практиката показва, че само натренираността дава добри резултати и изважда от трудни ситуации“, отбеляза проф. Мутафчийски.

Венци и цветя пред паметника бяха поднесени от името на президента, премиера, министъра на отбраната и други държавници.  


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   S#P6

Още от Новини