Управителният съвет на БЛС в свое решение настоява за равно заплащане за еднакъв вид медицинска дейност. Пример в това отношение е цената на профилактичен преглед при общопрактикуващ лекар и при специалист от извънболничната помощ. Това заяви пред Zdrave.net. председателят на БЛС д-р Венцислав Грозев във връзка със започналите преговори по НРД 2017.
„Тези коефициенти, които са заложени по наше настояване във връзка с диспансеризацията и цената на профилактичния преглед да влязат в сила при общопрактикуващите лекари и при специалистите в извънболничната помощ по простата причина, че за еднаква дейност и еднакъв труд трябва да се получава и еднакво заплащане”, обясни д-р Грозев.
Недопостимо е различно заплащане за еднаква дейност и еднакъв труд. Това би довело до напражение в съсловието, противопоставяне между колеги, което неминуемо ще влоши качеството на медицинската услуга.
Увеличението на цените на медицинските дейности, да стане едновремненно за всички изпълнители /ПИМП, СИМП, БП, МДД/. Увеличението за част от лекарите се използва като разменна монета срещу въвеждане на пръстов отпечатък при общо практикуващите лекари.
Разделението сред колегите ще се отрази на системата и ще рефлектира в отношението към пациентите, смята д-р Грозев. Всякакви опити за сепаратизъм, породени от интерес на малка част от съсловието, са дълбоко погрешни и поставят под въпрос преговорния процес. Недалновидно и напълно неефективно в дългосрочен план би било да се търси конфронтация в съсловието, с цел засилване на управленските позиции на дадено представителство. И без това страдащото доверие в българския лекар няма да спечели от нарочно, вътрешно противопоставяне между лекарите, а от това неминуемо ще ощети пациента и като цяло системата на здравеопазването.
„БЛС е единственият законов представител на лекарите, на който е вменено правото да ги представлява и задължението да преговаря с НЗОК.“, заяви председателят на УС на БЛС.
„Изключително много ще държим в Националния рамков договор да залегне невъзможността за прехвърляне на средства от параграф в параграф”, добави още д-р Грозев. Той припомни и решението на Надзорния съвет на Касата от преди няколко седмици, с което над 50 милиона лева от надсъбрани здравни вноски бяха пренасочени за лекарства.
„Такова нещо не трябва да става в бъдеще и второ – ако се наложи при извънредни обстоятелства, то трябва да става със съвместни преговори и становище на Управителния съвет на БЛС и НС на НЗОК. Това е редно и това е законовата формулировка”, подчерта д-р Грозев. „Съгласни сме, че някъде може да възникват извънредни обстоятелства, заради които да се вземе такова решение, но нека то да бъде съобразено с мнението на съсловната организация”, посочи Грозев. Припомняме, решението за пренасочване на 50 млн. от резерва беше атакувано в Административния съд София от над 10 лечебни заведения.
„Българският лекарски съюз с изключително задоволство посрещна разумността на народните представители, особено на комисията по здравеопазване, относно факта, че преразпределението на средства от резерва ще бъде за всички нива”, допълни той.
Според приетия на първо четене закон за бюджета на НЗОК 90% от него трябваше да се разходва само за лекарства и болнична помощ. При окончателния вариант на закона обаче депутатите решиха той да се разпределя по необходимост,след 1-ви април 2017 г. по решение на Надзорния съвет на касата, без ограничение за дейностите, за които ще се ползва.
Относно системата за пръстова идентификация, което бе причината БЛС да не подпише рамковия договор тази година, Грозев заяви: „Ние сме последователни и трайни в своето мнение . Определено не сме съгласни с въвеждането на пръстовия автентификатор, още повече в извънболничната помощ. Виждаме проблемите и в болничната помощ, макар че разбирам мълчанието на управителите на болници, особено на държавните, но ако някой си направи труда да слезе долу при хората да ги попита дали има проблеми и дали те са съгласни с едно такова начинание ще види по какъв начин стоят нещата”, посочи той.
БЛС се обръща със загриженост за преговорния процес в писмо до НС на НЗОК и ПКЗ към НС. Коректното водене на стартиралите вече преговори, без едностранно въведени промени облагодетелстващи само част от изпълнителите на медицинска помощ, са основание за подписване на НРД, осигуряващ баланс и спокойствие в системата, допълни още д-р Грозев.
Коментари по темата