burevestnik.bg - Мобилна версия


Читателите на Zdrave.net:

Равнопоставени здравни каси са добрият модел за България

Равнопоставени здравни каси са добрият модел за България

Няколко равнопоставени здравни каси с личен избор на хората в която от тях да се осигуряват – това е добрият здравноосигурителен модел за България. Така смятат читателите на Zdrave.net, взели участие в анкета по темата.

36,7%, или 140 души от участвалите в допитването 381 са посочили този отговор като предпочитан.

Изненадващо, на втора позиция като добър за страната ни модел е посочен моделът „Семашко“, който се прилагаше у нас до промените през 1999 г. Него са предпочели 127 души, или 33,3% от всички гласували. Припомняме, т.нар. модел „Семашко“ включваше изцяло бюджетно и изцяло държавно здравеопазване, като средствата за финансирането на системата се отделяха от държавния бюджет през данъците, без специални здравни осигуровки, и всички професионалисти в системата получаваха твърди заплати за определено работно време.

Официално заявеният като предпочитан от здравния министър Кирил Ананиев модел, при който се запазва основна осигуровка от 8%, внасяна в НЗОК, като към него се добавя допълнителна задължителна осигуровка в частен фонд, е предпочетен от 13,9%, или 53 души от читателите на Zdrave.net, участвали в анкетата.

Запазване на настоящия осигурителен модел с увеличаване на здравната вноска пък предпочитат 9,4 на сто от участниците в допитването.

Най-малко гласове събира запазването на ситуацията такава, каквато е в момента, без никакви изменения. Този вариант е предпочетен от 3,4% от гласувалите в анкетата.

Припомняме, през септември екипът на МЗ представи два варианта за здравноосигурителен модел, един от които се очаква да замени настоящата система. Според единия от тях НЗОК ще работи в конкуренция с още няколко равнопоставени частни здравни каси, а гражданите сами ще избират в коя от тях да се осигуряват. Другият вариант е Касата да остане основен осигурител, като към тази задължителна вноска се добави още една, също задължителна – в частен фонд. Този вариант предполага и още едно доплащане от пациента при непосредствена нужда от медицинска помощ – в размер на 15% съучастие при цена на медицинските услуги до 700 лв.

За обсъждане на тези модели Здравното ведомство сформира работни групи, чиято работа се очаква да приключи днес. Междувременно министър Ананиев съобщи, че по време на работата се е появил трети вариант. Какъв е той и на какво точно са се спрели участниците в работата по моделите, предстои да разберем вероятно през следващия месец.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   PRt4

User Avatar Гост 26.11.2018 22:24:43

Той прехваленият бюджетар не знае на кой свят е когато срича за моделите, та обикновените хора ли ще знаят? Никъде в Европа освен Германия няма такъв модел. Zатова ли е толкова хубав, защото няма данни?

User Avatar GP 26.11.2018 18:48:49

Нова бюрокрация

User Avatar Гост 26.11.2018 16:23:59

Анкетата е подвеждаща защото сегашния модел е просто напудрен Семашко. А всичко това показва незнание и на анкетираните, за които е важен единствено модела нищо да не се плаща нито със здравни вноски, нито кеш …. Много мъка ги чака с тези болшевишки нагласи,много

Още от Новини