burevestnik.bg - Мобилна версия


За година и половина

Разглеждат 200 сигнала за починали пациенти в болници

Изпълнителна агенция „Медицински одит“ разглежда близо 200 жалби, свързани с летален изход в лечебни заведения. Това стана ясно от презентация на адвоката по медицинско право Мария Шаркова, представена на здравен форум вчера. Тя цитира данни, според които за периода от началото на 2015 г. до средата на 2016 г. в ИАМО са постъпили 199 жалби, свързани с летален изход.

Сред установените нарушения във връзка с подадените сигнали са пропуски в наблюдението на пациента в динамика, лоша организацията на диагностично-лечебния процес, нарушения на правото на информация, което е пряко свързано с комуникацията лекар – пациент.

Именно влошената комуникация в лечебните заведения е една от главните причини и за неудовлетвореността на пациентите като цяло, отбеляза адв. Шаркова. Тя цитира изследване на международната организация Joint Commission International, според което за периода 1995-2005 г. лошата комуникация е посочена за главната причина, довела до неблагоприятни събития в лечебни заведения. За България подобно проучване все още не е правено, но е факт, че голямата част от проблемите в болниците са породени именно от недобра комуникация и конфликти, изтъкна адв. Шаркова.

Според данни на Агенция „Медицински одит“ над 50% от жалбите срещу лечебни заведения през 2015 година са били свързани именно с неудовлетвореност от оказаните грижи. 32% от установените нарушения са свързани с допуснати слабости в организацията и управлението на лечебния процес. Сред тези нарушения се включват и липса на комуникация или недобра такава между различните звена в болниците.

Конфликтите в лечебните заведения биха могли да бъдат решавани много по-успешно и бързо чрез съдействието на т. нар. болничен омбудсман, смята адвокат Шаркова. Редица болници в САЩ, както и в Европа вече разчитат на съдействието на болничния медиатор, стана ясно от представена от нея презентация. Подобна фигура в екипа на една болница би могла да съдейства активно не само за разрешаването на кризисни ситуации, подобряване на цялостната атмосфера на работа в лечебното заведение, но и за възстановяване на доверието лекар - пациент, коментира тя.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   dA8#

Още от Новини