burevestnik.bg - Мобилна версия


Разработват международен стандарт за антитела срещу COVID-19

Разработват международен стандарт за антитела срещу COVID-19

Британската агенция за регулация на лекарствата и здравните продукти обяви, че Националният институт за биологични стандарти и контрол (NIBSC) е получил финансиране от Коалицията за иновации за готовност за епидемия CEPI, за да разработи международен стандарт за антитела срещу COVID-19, предаде Агенция Ройтерс. Това означава, че NIBSC ще произведе проба от антитела с определена биологична активност, която може да се използва от регулаторите и производителите на ваксини за калибриране на техните тестове.

„Това е важна инициатива, предоставяща услуги на създателите на ваксини в световен мащаб, защото позволява точна оценка на кандидат-ваксините за тази пандемия“, коментира д-р Марк Пейдж, който ръководи работата в NIBSC.

Институтът е втората британска структура, която се включва в схемите за иновации на CEPI, след Службата за обществено здраве на Англия - Public Health England.

Редица международни експерти преди месеци издигнаха глас в подкрепа на идеята за създаване на мрежа от институции, които да работят в синхрон и да оценяват данните за качествата на потенциалните ваксини срещу коронавирус и тяхната ефективност. Така се стигна до единно мнение, че това е пътят да се ускори изборът на най-добрите сред тях.

Към момента стотици потенциални ваксини срещу коронавирус са в различни етапи на развитие по целия свят. Разработените в Русия и Китай, вече се използват, преди да бъдат направени клинични изпитвания за тяхната ефективност.

Преди края на тази година се очакват да излязат крайните резултати от изпитванията на ваксините на компаниите Pfizer, Moderna и AstraZeneca. Самата Коалиция CEPI съфинансира 9 от ваксините в процес на разработване, включително кандидатите на Moderna, AstraZeneca, Novavax и CureVac.

Междувременно Ройтерс съобщи, позовавайки се на информация от свои източници, че в САЩ предстои възобновяване на клиничните изпитвания на ваксината на AstraZeneca. Те бяха спрени в началото на септември поради рядко срещано възпалително гръбначно заболяване на участник, може би свързано с ваксината. По-късно изпитванията бяха възобновени в Бразилия, Индия и Южна Африка след разрешение от техните регулаторни институции. Американската FDA обаче забави отговора си и той все още се чака.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   y$Sq

Още от Новини