CatalYm – базирана в Мюнхен биотехнологична компания, обяви обещаващи нови данни за своя водещ кандидат за лекарство – хуманизирано моноклонално антитяло визугромаб, предназначено за лечение на кахексия, индуцирана от раково заболяване, пише pharmatimes.com.
Данните бяха представени на 17-та международна конференция за саркопения, кахексия и разстройства на загуба на тегло (SCWD), която се проведе във Вашингтон от 6 до 8 декември.
Получените резултати от текущото изпитване фаза 1/2a GDFATHER и предклиничните изследвания показват, че визугромаб ефективно облекчава предизвиканата от рак кахексия – състояние, причиняващо тежка загуба на тегло и мускулна маса при пациенти с рак.
„Кахексията е едно от най-предизвикателните усложнения при напреднал рак, като растежният диференциращ фактор GDF-15 е един от най-важните му двигатели“, каза Кристин Шуберт-Вагнер, главен научен директор в CatalYm. Тя добави, че визугромабът показва силен потенциал за противодействие на развитието на кахексия.
Получените досега данни показват, че визугромаб значително намалява нивата на цитокините и подобрява наддаването на тегло при пациенти с повишен GDF-15. Тази двойна полза засяга както потискането на имунитета, така и кахексията, като подобрява цялостното качество на живот на пациентите с рак.
„Кахексията в голяма степен се отразява върху качеството на живот на пациентите и способността им да бъдат подложени на интензивно противораково лечение“, добави д-р Юджийн Лео, главен медицински директор в CatalYm.
Най-новите клинични данни според специалистите дават основание да се продължи изследването на визугромаб във фаза 2 изпитвания.
Ключовите изводи разкриват, че пациентите с кахексия и повишени нива на GDF-15 са имали значително наддаване на тегло по време на лечението с визугромаб и ниволумаб. В предклинични модели визугромаб ефективно обръща загубата на тегло и възстановява нормалния прием на храна.
Откритията също така затвърдяват тезата, че GDF-15 е критична терапевтична цел с потенциални ползи в онкологията, а визугромаб е една обещаваща възможност за лечение на индуцирана от рак кахексия.
Коментари по темата