Три раздела включва публикуваният от здравното министерство проект на Фармакотерапевтично ръководство за лечение на имуномедиирани заболявяания. Това е преработен и допълнен вариант на ръководството, което вече премина през 30-дневно обсъждане в периода от 23 юли до 21 август т.г. и след направените корекции отново се подлага на обществено обсъждане, но за 14 дни, в съответствие с изискванията на чл. 26, ал.4 ог Закона за нормативните актове, става ясно от мотивите на ведомството. Така последният срок, в който ще могат да се правят предложения по проекта е 28 ноември.
Ръководството съдържа терапевтични схеми и алгоритми на лечение на имуномедиирани заболявания с лекарствени продукти, както и две съвременни нелекарствени стратегии – трансплантация на хемопоетични стволови клетки и генна терапия.
Първият раздел в ръководството е озаглавен „Първични имунни дефицити (ПИД) – същност и класификация", вторият съдържа фармакотерапевтични насоки при ПИД, а третият е посветен на фармакотерапевтични насоки при имуномедиирани репродуктивни неуспехи - имплантационна недостатъчност и клинични загуби на плода.
В мотивите към документа се припомня, че фармакотерапевтичните ръководства са част от терапевтичната стратегия, гарантирана от бюджета на НЗОК и тяхната цел е прилагането на единен терапевтичен подход при аналогични клинични случаи.
„Фармакотерапевтичното ръководство е изработено въз основа на утвърдените национални и международни препоръки (консенсуси) за диагноза, лечение и проследяване на тези заболявания. Някои от представените терапевтични алгоритми са в процес на клинични изпитвания. Поради припокриване на терапевтичните стратегии при автоимунните, алергичните болести и СПИН с други специалности (ревматология, гастроентерология, алергология, инфекциозни болести и др.), настоящото ръководство е фокусирано върху лечението на ПИД и репродуктивните нарушения“, обясняват вносителите.
При разработването на проекта е взето предвид обстоятелството, че досега са описани над 350 генетични дефекта, обуславящи ПИД. По тази причина съставителите на ръководството са приели, че най-оптималният подход за структурирането му е по терапевтични принципи и групи фармакотерапевтици и съответното им прилагане при различните ПИД синдроми, става ясно още от мотивите към проекта.
В предлаганото ръководство е отделено внимание и на трансплантацията на хемопоетични стволови клетки като първа линия на лечение на тежките форми на първични имунодефицитни заболявания, а така също и на генната терапия като алтернатива за пациенти, които нямат подходящи донори на стволови клетки.
С пълния текст на документа можете да се запознаете тук.
Коментари по темата