burevestnik.bg - Мобилна версия


Разходите за здравеопазване в света стигат 10% от световния БВП

Разходите за здравеопазване в света стигат 10% от световния БВП

Разходите за здраве се повишават по-бързо в сравнение с останалата част от световната икономика и стигат до 10% от световния брутен вътрешен продукт (БВП). Нов доклад на Световната здравна организация (СЗО) разкрива възходящата траектория на глобалните разходи за здравеопазване, особено забележима в страните с ниски и средни доходи, където разходите за здравеопазване нарастват средно с 6% годишно в сравнение с 4 % в страните с високи доходи.

В разходите за здравеопазване са включени държавните плащания, доплащане от пациентите, доброволното здравно осигуряване или застраховане, здравни програми, предоставяни от работодателя и дейности на неправителствени организации.

Средно 51% от плащанията за здравеопазване идват от държавния бюджет, а  повече от 35% са лични средства на пациента. Една от последиците е, че близо 100 милиона души стигат до крайна бедност всяка година, категорични са от СЗО.

Докладът подчертава тенденцията за увеличаване на дела на публичното финансиране в страните с нисък и среден доход и намаляване на доплащането в страните със средни доходи.

„Увеличаването на публичните средства е от съществено значение за постигането на универсално здравно покритие и свързаните със здравето цели за устойчиво развитие“, казва директорът на СЗО д-р Тедрос Аданом Гебрейесус.

 "Трябва да се обърне внимание, че парите за здравеопазване не са разходи, а инвестиция за намаляване на бедността, работните места, производителността, инвестиция в по-здравословни, по-безопасни и по-справедливи общества", допълва той.

Докладът показва, че от 2000 г. насам държавните средства за здравеопазване на глава от населението са се удвоили в страните със средни доходи. Правителствата харчат средно 60 долара на човек за здраве в страни с по-нисък среден доход и близо 270 долара на човек в страни със средни доходи.

Данните показват още, че в страните с ниски и средни доходи повече от половината разходи за здравеопазване са предназначени за първична здравна помощ. Въпреки това по-малко от 40% от всички разходи за първична здравна помощ идват от държавните бюджети.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   #D2m

Още от Новини