burevestnik.bg - Мобилна версия


Подуправителят на НЗОК Димитър Петров:

Разходите за онкомедикаменти скочили с близо 30%

Отстъпките от фармабизнеса под обявените от Москов

Разходите за лекарства в сферата на онкологията са се увеличили с близо 30%. Това съобщи пред btv подуправителят на НЗОК д-р Димитър Петров. „За година и три месеца разходите за лекарства на месечна база са се вдигнали в онкологията с около 27-28%, в извънболничната помощ – с около 20. В онкологията ги оставих на 19-20 милиона месечно, в момента са стигнали 25-26“, отчете той.

Припомняме, справка на фонда до Zdrave.net показа, че касата е похарчила над 150 милиона лева над заложеното в бюджета си за медикаменти за изминалата 2016 г. В бюджета на здравния фонд по това перо за миналата година бяха заложени 750 926 000 лв., от които  210 млн. за лекарства в онкологията. Заради постоянно увеличаващите се разходи в сферата на онкологията от касата наскоро обявиха, че обмислят да преминат към пряко заплащане на онкологичните лекарства към дистрибуторите. 

Д-р Петров коментира и твърденията на Петър Москов по отношение на спестените средства от отстъпки, като заяви, че техният действителен размер е 98 милиона, а  не над 130 млн., както беше обявил предният здравен министър. „При това не става въпрос за техническа грешка, това е направено абсолютно умишлено, очевидно по негово разпореждане, за да се достигне сумата от 130“, отбеляза Петров. Той допълни, че може да се наложи редуциране на някои програми и дейности като например медицински изделия и други.

По отношение на безинтерференовата терапия за лечение на хепатит С Петров увери, че новите критерии, заради които пациентите подадоха жалба във ВАС, ще бъдат променени и лечението ще бъде отпускано на база медицинска целесъобразност. Най-вероятно НЗОК няма и да обжалва определението на ВАС, с което новите изисквания бяха отменени.

Като цяло подуправителят на НЗОК отправи сериозни обвинения към Москов, завявайки, че той буквално е диктувал какви решения да се взимат в НЗОК, като се съгласи с твърдението на водещия, че може да се говори дори за умишлени действия конкретно за терапията на хепатит С.

Проблеми, по думите му, е имало и при медицинските изделия, поемани от касата, като Петров даде пример с тест-лентите за диабетиците.  „Касата от много време плаща тест ленти за самоконтрол на диабетиците с капилярна кръв. Някои обаче струват 19 лева опаковката. Някой обаче е вкарат тази година позиция за тест ленти, които могат да изследват и венозна кръв и са 10 лева по-скъпи“, посочи той.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   8rbD

Още от Новини