burevestnik.bg - Мобилна версия


Разширява се кръгът лечебни заведения, в които могат да се правят клинични изпитвания

Разширява се кръгът лечебни заведения, в които могат да се правят клинични изпитвания

Към лечебните заведения, които сега по закон могат да извършват клинични изпитвания, да се включат и други. Това предлага МЗ с промени в Закона за лекарствата, публикувани на сайта на ведомството за обществено обсъждане.

С новите текстове клинични изпитвания ще могат да се правят и в диализните центрове, както и в индивидуалните и групови практики за първична и специализирана медицинска помощ. „За тях в момента е налице немотивирана законова празнота, която предлагаме да бъде преодоляна“, посочват от министерството в мотивите към промените.

Друга от промените пък е с противоположен знак: стеснява се кръгът лечебни заведения, които могат да извършват клинични изпитвания на лекарства, съдържащи наркотични вещества. Допустимо ще бъде извършването на такива клинични изпитвания само в лечебни заведения за болнична помощ, центрове за психично здраве, центрове за кожно-венерически заболявания и комплексни онкологични центрове, в структурата на които е разкрита аптека, притежаваща лицензия за дейности с наркотични вещества или сключили договор с друго лечебно заведение, което има такава аптека. „Целта е да се гарантира спазването на условията за организиране и съхранение на  лекарствените продукти, съдържащи наркотични вещества, в съответствие с изискванията на Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите“, посочват от ведомството.

Промяна има по отношение на административните процедури, свързани с клиничните изпитвания. Така разрешаването на клиничните изпитвания ще бъде организирано в една единствена административна процедура и ще се заплаща една такса.

Към момента протичат две самостоятелни процедури – пред Комисията по етика за многоцентрови изпитвания (или местните комисии по етика) и пред ИАЛ.

„Намаляването на административната тежест в процеса по разрешаване на клиничните изпитвания ще допринесе за насърчаване на провеждането на клинични изпитвания на лекарствени продукти“, отбелязват от МЗ. В този контекст, отпада и задължението за лечебните заведения, в които се провеждат клинични изпитвания, да създават етични комисии.

Законопроектът дава възможност за облекчаване на това административно изискване, като се предвижда да се определя само по едно лице за контакт по етични въпроси, свързани с клиничните изпитвания.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   FrNk

User Avatar Един ОПЛ на 33 11.08.2017 00:16:20

Това за включването на практиките на ОПЛ в клиничните проучвания си е чиста проба РЕВОЛЮЦИЯ! Много, ама много отдавна я чакам, че постепенно да диверсифицираме приходите и да увеличим икономическата и професионалната си независимост от Касата!

Още от Новини