burevestnik.bg - Мобилна версия


Разширяват екипа на Фонда за лечение на деца

Настоящият екип на Център Фонд за лечение на деца не е достатъчен и е необходимо той да бъде разширен. Това стана ясно от интервю на новия директор на институцията д-р Тинка Троева пред БНТ. Като пример тя посочи, че във фонда няма длъжност, която да изпълнява административно-стопанските дейности, което по думите й е абсолютно наложително. „Поне още двама експерти са необходими за този целия процес на осъществяване, ако искаме наистина той да бъде оптимизиран от самото начало до самия край“, категорична бе тя.

Като друг проблем д-р Троева отбеляза, че по-голямата част от документите на децата не са окомплектовани напълно, което забавя и цялата работа по отделните случаи. Според нея са нужни и промени във връзка с подаваната информация към родителите и по-конкретно сайта на фонда – на първо място те трябва да виждат какви документи са необходими и каква е процедурата. „А не да е необходимо да четат правилници, наредби, закони и прочие, и прочие. Това ще улесни страшно много процедурата“, коментира д-р Троева.

Най-голямата пречка наистина е в структурирането на цялата процедура от самото начало на подаване на заявленията до крайното решение, заяви още тя и посочи, че е нужно оптимизиране в тази насока. Д-р Троева допълни, че не намира причина на този етап да бъдат променени функциите на обществения съвет към фонда.

Непълното окомплектоване на досиетата на децата бе набелязано и като основен проблем в работата на фонда от страна на членове на обществения съвет. Стана ясно, че 16 от заявленията за лечение на деца са отложени по различни причини - непълни становища, чакащи оферти и други.

Анна Илиева, която е юрист и представител на пациентската общност в обществения съвет, повдигна въпроса с медицинските изделия, поемани от фонда. „Общественият съвет все още не е одобрил списък с медицинските изделия, който трябва да е предложен от директора. Той не е публикуван и на сайта на фонда“, заяви тя. За сравнение Илиева посочи факта, че предни дни НЗОК е приела списъка с медицинските изделия. „Там се посочва например изкуствено сърце – 161 000 лв. Ако имаме този списък, ще имаме някаква ориентация“, коментира Илиева.

„Ние в обществения съвет сме заченати в грях още от самото начало, вменявайки ни като задължение да финансираме медицинските изделия. Това е област, в която няма правила“, заяви в тази връзка журналистът от БНТ и член на ОС Мария Чернева.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   7Tzy

Още от Новини