burevestnik.bg - Мобилна версия


Ракът на гърдата расте прогресивно след 40-годишна възраст

Рискът е по-голям при боледували баба, майка, сестра

Ракът на млечната жлеза е най-разпространеното злокачествено заболяване при жените и на второ място по смъртност. Новооткритите и влизащи в регистрите на пловдивския Комплексен онкологичен център (КОЦ) болни с това заболяване са около 600 - 650 на година, съобщиха от лечебното заведение.

От тях 550 се оперират в КОЦ, след което продължават комплексното си лечение в отделенията на болницата. Това уточнява ръководителят на хирургичното отделение в КОЦ-Пловдив д-р Валентин Иванов дни преди световния месец за борба с рака на гърдата – октомври.

Специалистът предупреждава, че жените трябва да започнат да обръщат внимание на млечните си жлези още от 20-годишна възраст. Оттогава е необходимо да се самоизследват един път в месеца. В последното десетилетие се наблюдава намаляване на възрастта, а при младите хора болестта протича по-агресивно, отколкото при възрастните.

Лошата новина е, че след 40 г. заболеваемостта се вдига лавинообразно и до 75 години е най-бързият растеж на този вид тумор. С увеличаване на възрастта и приближаването на менопаузата настъпват хормонални смущения, които провокират образуването на тумора. Много важно значение има наследственият фактор. Медицината открива наличието на гени, при които се увеличава рискът за карцином. Някои техни мутации създават опасност за възможност за развитие на рак и на двете гърди, както и на яйчника. Затова при носителите им е възможно премахване на млечните жлези. Д-р Иванов обаче подчертава, че жените трябва да знаят, че дори при такава операция, наричана субкутанна мастектомия, остава част от паренхима и има възможност туморът да се развитие пак, подчертава специалистът. Рискът се увеличава при баба, майка, сестра, страдащи от карцином и затова тези пациенти трябва да бъдат преглеждани и изследвани по-често, включително и генетично.

Лечението на рака на гърдата е комплексно: операция, химио- и лъчетерапия, хормонотерапия в различна последователност – в зависимост от фазата на заболяването и вида на тумора. Колкото по- рано е открито заболяването, толкова по-ефективно е лечението.

В КОЦ-Пловдив пациентките могат да се преглеждат целогодишно за профилактика на рак на гърдата, след записване в регистратура, без направление.

 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   N9LJ

Още от Новини