burevestnik.bg - Мобилна версия


Ракът на маточната шийка е на четвърто място сред най-честите ракови болести у нас

Ракът на маточната шийка е на четвърто място сред най-честите ракови болести у нас

Ракът на маточната шийка е на четвърто място по процентно разпределение на най-честите злокачествени заболявания при жените в България със 7.4% за 2014 г. и 7.1% за 2015 г. Най-високият процент заболеваемост се наблюдава във възрастовата група 30-44 г. Най-голяма е заболеваемостта в София, Пловдив, Варна, Плевен, Бургас и Благоевград. Смъртността от РМШ в България е нараснала 3 пъти – от 1.8/100 000 през 1980 г., до 5.7/100 000 през 2015 г.

В световен мащаб ракът на маточната шийка се нарежда на четвърто място по честота и смъртност. Данните показват, че всяка година над 61 000 жени в Европа са диагностицирани със заболяването и близо 26 000 умират от него.

Тези данни бяха изнесени днес във връзка с отбелязването на Седмицата за предпазване от рак на маточната шийка, която се отбелязва за дванадесети път у нас.

Със своята Национална програма за първична профилактика на рака на маточната шийка България принадлежи към групата от 91 държави в света, които имат национални програми за имунизация срещу РМШ, финансирани с публични средства. Националната програма осигурява безплатна имунизация срещу рак на маточната шийка за момичетата на 12 и 13-годишна възраст.

Седмицата за предпазване от рак на маточната шийка ще бъде отбелязана в България с тематични щандове, разположени в сградата на Народното събрание, на които ще бъде предоставяна информация за методите за превенция на единственото до момента предотвратимо онкологично заболяване и за действащата Национална програма за първична профилактика на рака на маточната шийка.

Стартът на седмицата за предпазване от рак на маточната шийка бе даден днес в сградата на Народното събрание от председателя на Комисията по здравеопазването д-р Даниела Дариткова. „Изключително съм щастлива, че за дванадесета поредна година българският парламент е домакин и патрон на откриването на седмицата за предпазване от рак на маточната шийка. Тази инициатива е един от добрите примери за приемственост и последователност в политиката на редица правителства, която резултира в приемането и изпълнението на Национална програма за първична профилактика на рака на маточната шийка, финансирана с публични средства. Въпреки този немалък успех, усилията на държавните институции, медицинската общност и неправителствените организации трябва да продължат да бъдат насочени към популяризиране на методите за превенция и профилактика на единственото до момента предотвратимо онкологично заболяване с цел намаляване заболеваемостта от рак на маточната шийка в България“, заяви д-р Дариткова.

Заместник-министърът за здравеопазването г-жа Светлана Йорданова изтъкна значението на Програмата за опазване здравето на жените у нас и усилията от страна на ръководството на Министерството на здравеопазването за осигуряване необходимите финансови ресурси за изпълнение дейностите, заложени от правителството.

Управителят на УСБАЛ по Онкология д-р Стефан Константинов представи актуални данни за заболяемостта и смъртността от рак на маточната шийка в нашата страна. По данни на Националния раков регистър през 2014 и 2015 година с това заболяване са диагностицирани по над 1000 жени годишно, а смъртните случаи от РМШ са 349 за 2014 г. и 381 за 2015 г. Така България се нарежда на челните места в Европа по заболеваемост и смъртност от рак на маточната шийка.

Представителят на Българското сдружение по иновативна медицина д-р Валери Цеков припомни, че ваксините срещу човешки папилома вирус (ЧПВ) имат изключително висок индекс на ефикасност и безопасност. В съчетание с редовни профилактични прегледи и цитонамазки, те могат да осигурят почти 100% защита от РМШ, причинен от онкогенните видове ЧПВ (16 и 18). По данни от последните научни публикации в страните с висок ваксинационен обхват се наблюдава до 90% спад на инфекциите с ЧПВ и броят на случаите с предракови лезии на шийката на матка е намалял чувствително сред ваксинираните млади момичета, и жени на възраст между 15 и 26 години. Същевременно при над 270 милиона разпространени дози ЧПВ ваксини, Глобалният комитет за безопасност на ваксините продължава да смята ЧПВ-ваксините за изключително безопасни от 2006 година до момента. СЗО, медицинските дружества и министерствата на здравеопазването в 74 държави, подкрепени от независими експертни групи по имунизация, проучват всички налични доказателствата за ефективността, рентабилността и безопасността на имунизацията срещу ЧПВ и тяхното заключение е, че масовото въвеждане на ЧПВ ваксина е оправдано и силно препоръчително.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   mbBc

Още от Новини