Регистрацията на пациентите с пръстов идентификатор протича по-бързо от досегашната. Това каза пред bTV старшата сестра в университетската болница „Св. Анна“ в София Светла Колева.
Лечебното заведение е едно от петте, в които новата регистрационна система бе въведена пилотно от няколко дни. Останалите болници са Първа МБАЛ, Първа САГБАЛ „Света София“, Специализираната болница за активно лечение по онкология – всичките в столицата, както и МБАЛ – Русе. По-късно към тестовете поискаха да се присъединят още три лечебни заведения – МБАЛ „Токуда“, МБАЛ „Надежда“ и МБАЛ „Св. София“.
Към момента болниците нямат задължение да регистрират всеки свой пациент по този начин. Целта е само системата да се провери за грешки и те да бъдат изчистени до окончателното й въвеждане от 1-ви октомври тази година във всички болници.
Категорично срещу въвеждането на подобен тип регистрация се обявиха от лекарския съюз. Това бе и една от основните причини съсловната организация да откаже да подпише рамковия договор за тази година.
Същото становище застъпиха и от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България.
„Мисля, че няма колега, който да е съгласен и да е убеден в това, че с въвеждането на пръстовия отпечатък ще има някакво улеснение и подобрение на работата в лечебните заведения, било то за болнична или за доболнична медицинска помощ“, коментира в потвърждение общопрактикуващият лекар Гергана Николова. Според нея идеята е пълен абсурд. „Ние се опасяваме, че опашките пред кабинетите ще станат по-големи и хаосът ще стане по-пълен“, обясни тя. Д-р Николова смята, че бумащината ще стане по-голяма, а технологичното време за вземане на пръстов отпечатък ще пречи на работата й. „Другото – ако пациентът не желае да си сложи пръстовия отпечатък – защото в края на краищата това е негово право, аз не съм оторизирана по никакъв начин да налагам някому да си слага пръстовия отпечатък – това всеки път означава, че аз ще трябва да попълвам декларация за отказ от поставяне на пръстовия отпечатък“, коментира тя.
„Моята позиция е, че е добре винаги да има адекватен и пълноценен контрол, особено когато се касае за финансови средства.“ Това пък заяви началникът на Клиниката по хирургия в „Св. Анна“ доц. Михаил Радионов. Той каза още, че не споделя опасенията от настъпването на хаос. „Наблюденията ми от последните 24 часа показват, че нещата със създаването на индивидуалния цифров код на всеки пациент, който се извежда с поставянето на пръста му върху четеца, въобще не са сложни“, увери доц. Радионов.
„Не знам защо повечето от лекарите са против използването на тази система.“ Това каза и ръководителят на проекта по въвеждането на системата Мартин Банков. „Може би битуват някои митологии сред обществото“, предположи той и побърза да ги опровергае: „Не, това не са отпечатъци, никъде няма да се складират, никъде няма да се съхраняват, никъде няма да се взимат всъщност отпечатъци. Второто нещо е за това, че това е времеемко упражнение. Първоначалната регистрация отнема по-малко от минута, а регистрацията на всяко събитие отнема по-малко от 30 секунди.“
По думите на Банков, към момента системата работи добре. Забелязват се дребни недостатъци, които бързо ще бъдат отстранени, уточни той и припомни, че ако всичко върви по план, от 1-ви октомври системата ще стане задължителна за всички договорни партньори на касата – първоначално само от болничната помощ.
Коментари по темата